کد خبر 115838

کمبود جهانی گاز طبیعی و اختلال در عرضه نفت و گاز آمریکا پس از طوفان ایدا، قیمت گاز در این کشور را به بالاترین رقم طی ۷ سال گذشته رسانده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت گاز طبیعی در آمریکا به دنبال افزایش نگرانی در مورد کاهش عرضه آن در زمستان، به بالاترین رقم طی 7 سال گذشته رسید. 

قیمت گاز برای تحویل در ماه اکتبر 11 درصد افزایش یافته است که بیشترین افزایش از فصل زمستان تا حالا را نشان می‌دهد. گاز طبیعی در حال حاضر 5.706 دلار در هر میلیون بی تی یو در آمریکا فروخته می‌شود. سهام تولیدکنندگان گاز هم در بحبوحه افزایش ارزش سهام در بازار انرژی بالا رفته است. ارزش سهام شرکتی ای کیو تی 12 درصد و سهام شرکت ساوت وسترن انرژی 24 درصد بالا رفته است.

کاهش ذخایر گاز در اروپا و آسیا و ترس از کمبود آن با نزدیک شدن به زمستان، قیمت سوخت‌های گرمایشی و تولید برق را در کل دنیا بالا برده است. اختلال عرضه نفت و گاز در آمریکا به خاطر طوفان بر نگرانی در مورد رشد تولید افزوده است.

اطلاعات دولتی نشان می‌دهد ذخایر گاز آمریکا 6.9 درصد پایین‌تر از متوسط 5 ساله قرار دارد و این کشور تمایل به صادرات محموله‌های بیشتر سوخت به خارج از کشور دارد.

حدود 24 درصد از تولید گاز آمریکا در خلیج مکزیک هنوز پس از طوفان آیدا متوقف است و انتظار نمی‌رود فعالیت در این منطقه تا پایان سال جاری میلادی به شرایط عادی بازگردد.

ارسال نظر

تازه ها