کد خبر 115831

قیمت سنگ‌آهن که مدت‌ها در مسیر نزولی قرار گرفته بود و حتی قیمت آتی در بورس دالیان به زیر 100 دلار در هر تن نیز رسیده بود در معاملات روز دوشنبه با رشد بیش از 7 درصدی به نزدیکی 120 دلار رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ‌آهن برای سومین جلسه متوالی روز دوشنبه حدود 5 درصد در بازار چین افزایش یافت و این در حالی است که قیمت میلگرد و ورق گرم در بحبوحه کنترل‌های تولیدی ناشی از محدودیت‌های انرژی رشد کرد.

طبق گزارش نشریه متال بولتن قیمت هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد بنادر شمالی چین اکنون با رشد 7.2 درصدی در روز دوشنبه به 119 دلار رسیده است. همچنین قیمت قیمت آتی هر تن سنگ‌آهن در بورس دالیان چین برای تحویل ماه ژانویه 2022 در معاملات دیروز صبح 5.3 درصد افزایش یافت و به 110 دلار رسید.

صنایع چین از اواخر ماه مارس درگیر محدودیت‌های انرژی مورد استفاده شده‌اند و مقامات دولتی چین نیز در راستای اهداف زیست‌محیطی خود مصرف انرژی را برای صنایع کاهش داده‌اند.

بحران غول ساختمانی «»اورگرانده» چین، کمبود انرژی در کشور چین و ممنوعیت هرگونه معامله رمزارزها در این کشور از جمله اخباری است که بازارهای مالی را با دشواری مواجه ساخته است.

ادامه روند بحرانی این شرکت و عدم توانایی در پرداخت بهره اوراق به مشتریان، باعث سقوط ارزش سهام شرکت‌های زیرمجموعه شده است. غول خودروی برقی NEV یکی از شرکت‌های تحت مالکیت اورگرانده است که دارای 2 کارخانه تولید خودروی برقی در دو استان شانگهای و گوانژو است. ارزش بازار این شرکت خودروساز 6 ماه قبل به 85 میلیارد دلار می‌رسید که بالاتر از ارزش بازار شرکت فورد آمریکا بود، اما با ادامه بحران شرکت مادر سهام این خودروساز نیز با تداوم سقوط ماه‌های اخیر به محدوده «صفر» نزدیک می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد که ظرفیت تولید 247 کوره بلند موجود در کشور چین هفته گذشته در سطح 82 درصد قرار گرفته و این در حالیست که یک هفته پیش این ظرفیت حدود 83.7 بود.

«دانیل هینس» تحلیل‌گر کامودیتی ANZ در یادداشتی نوشت فشار کاهش تولید در چین همچنان روی صنایع زیاد است چرا که دولت از استان‌های بیشتری اطراف پکن درخواست کرده که تولید خود را برای بهبود کیفیت هوا در آستانه المپیک زمستانی سال آینده کاهش دهند.

قیمت میلگرد مورد استفاده در ساختمان حدود 1 درصد رشد کرده و اکنون به هر تن 861 دلار رسیده است و از طرف دیگر هر تن ورق گرم فولادی در مورد استفاده در بخش تولید بیش از نیم درصد رشد کرده و به 866 دلار رسیده است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها