کد خبر 115334

منابع آگاه در شرکت‌های بزرگ فلزات اساسی روسی فاش کرده‌اند که وزارت مالیه روسیه قصد دارد که مالیات بر استخراج مواد معدنی (MET) را بر اساس قیمت‌های جهانی اعمال کند و این در حالیست که تولیدکنندگان از این وزارتخانه درخواست وضع مالیات بر اساس سود شرکت‌ها را داشته‌اند.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، چهار منبع آگاه در شرکت‌های بزرگ روسی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند وزارت مالیه روسیه قصد دارد که مالیات استخراج مواد معدنی (MET) شرکت‌های تولیدکننده زغال سنگ، سنگ آهن و کودها و سنگ معدن نیکل و پالادیوم شرکت نورنیکل را  بر اساس قیمت‌های جهانی افزایش دهد.

وزارت طبق گفته همین منابع همزمان گزینه دیگری را نیز پیشنهاد کرده بدین معنی که فرمول مالیات بر سود بر اساس حجم سود تقسیمی قبلی و میزان سرمایه‌گذاری در داخل دریافت شود.

مسکو به دنبال راه‌کارهایی برای تنظیم بودجه دولتی است و در این راستا نگران افزایش هزینه‌های دفاعی و پروژه‌های ساختمانی دولتی به دلیل تورم زیاد و افزایش قیمت فلزات اساسی در جهان است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ماه مارس صادرکنندگان فلزات اساسی و سایر شرکت‌های بزرگ را وادار کرد که سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در داخل کشور انجام دهند.

خبرگزاری اینترفاکس دیروز گزارش دارد که تولیدکنندگان بزرگ کشور قرار بود روز شنبه با «آندری بلوسوف» معاون نخست‌وزیر روسیه دیدار کنند تا درباره این موضوعات با یکدیگر گفتگو کنند اما هنوز خبری درباره خروجی این جلسه منتشر نشده است.

طی جلسه‌ای که این تولیدکنندگان روز چهارشنبه با وزیر مالیه داشتند خواستار این موضوع شدند که مالیات بر استخراج مواد معدنی لغو شود و به جای آن مالیات بر اساس سود شرکت‌ها دریافت شود.

منابع آگاه گفته‌اند که اگر سیستم مالیات بر استخراج مواد معدنی (MET) در دولت تصویب شود مالیات دریافتی دولت بر اساس بنچمارک‌ قیمت‌های جهانی و میزان مواد معدنی تولید شده خواهد بود. این عامل باعث تاثیرگذاری بر کودهای شیمیایی، سنگ‌آهن، زغال کک شو خواهد شد که مواد اولیه تولید فولاد هستند و از طرف دیگر قیمت نیکل، مس و پلاتینیوم که از تولیدات مهم شرکت نورنیکل هستند، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

سه منبع آگاه گفته‌اند در صورتی که گزینه دیگر مد نظر وزارت مالیه یعنی مالیات بر سود تقسیمی تصویب شود، در این صورت مالیات بر سود شرکت‌هایی که سود تقسیمی بیشتری نسبت به هزینه‌های سرمایه طی پنج سال اخیر داشته‌اند  از 20 درصد به 25 تا 30 درصد افزایش خواهد یافت.

شرکت‌های بزرگ دولتی طبق گفته این منابع آگاه از این تصمیم جدید دولت خود به خود خارج می‌شوند چرا که شعبه‌های این هلدینگ‌ها 50 درصد از سود تقسیمی را در خود نگه می‌دارند  و حدود نیمی یا اندکی کمتر از سود تقسیمی از طریق شعب این شرکت‌ها به سهامداران شرکت‌ها طی بازه زمانی پنج ساله باز خواهد گشت.

وزیر مالیه، دولت، شرکت نورنیکل و تولیدکنندگان اصلی فولاد و صنایع شیمیایی هنوز هیچ واکنشی به این توضیحات درباره مالیات مدنظر وزارت مالیه روسیه نداده‌اند. هنوز معلوم نیست که مالیات بر استخراج مواد معدنی یا مالیات بر سود چقدر برای دولت درآمدزایی خواهد داشت.

دولت روسیه از سال 2021 مالیات بر استخراج مواد معدنی را وضع کرد وسپس مالیات بر صادرات را روی شرکت‌های فولاد، آلومینیوم و مس به صورت موقت اعمال کرد که این امر باعث افزایش هزینه تولیدکنندگان به میزان 2.3 میلیارد دلار از ماه آگوست تا دسامبر 2021 خواهد شد.

انتهای خبر

 

 

ارسال نظر

تازه ها