کد خبر 115300

یک متخصص بازارهای انرژی اروپا می‌گوید: کمبود میزان ذخایر انبارهای گاز اروپا باعث شده است قیمت‌های گاز همچنان بالا بروند. اگر این انبارها همین حالا پر نشوند و زمستان امسال با سرمای شدید همراه شود، احتمال این وجود دارد که کشورهای اروپایی مجبور شوند دوباره نیروگاه‌های برق زغالی و سوخت‌های فسیلی دیگر خود را فعال کنند تا کمبود برق را جبران کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «سیموناس ویلیکیس»، متخصص بازارهای انرژی اروپا می‌گوید: افزایش قیمت گاز کشورهای اروپایی را وادار خواهد کرد اهداف جاه‌طلبانه خود برای کنار گذاشتن زغال سنگ و سوخت‌های فسیلی را فراموش کنند.

ویلیکیس در گفتگو با خبرگزاری تاس روسیه گفت: کمبود میزان ذخایر انبارهای گاز اروپا باعث شده است قیمت‌های گاز همچنان بالا بروند. اگر این انبارها همین حالا پر نشوند و زمستان امسال با سرمای شدید همراه شود، احتمال این وجود دارد که کشورهای اروپایی مجبور شوند دوباره نیروگاه‌های برق زغالی و سوخت‌های فسیلی دیگر خود را فعال کنند تا کمبود برق را جبران کنند.

قیمت گاز طبیعی در اروپا پس از چند هفته متوالی افزایش این هفته به رکورد ۹۷۰ دلار برای هر ۱۰۰۰ متر مکعب رسید. پیش‌بینی می‌شود این قیمت بالا منجر به قطعی برق اروپا در زمستان امسال شود.

بالا رفتن قیمت گاز از سوی دیگر باعث شده است تا قیمت‌های سوخت‌های کربنی و زغال‌سنگ هم رکورد بزنند./مهر

ارسال نظر

تازه ها