کد خبر 115050

قیمت هر تن آلومینیوم در نتیجه نگرانی‌ها از ادامه روند کمبود عرضه زنجیره این فلز در معاملات دیروز بورس فلزات لندن از مرز 3000 دلار عبور کرد و این در حالیست که تحلیل‌گران بر این عقیده‌اند مشکلات عرضه تا پایان سال 2021 و بخش اعظمی از سال 2022 همچنان وجود خواهد داشت.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت هر تن آلومینیوم برای اولین بار در 13 سال گذشته در نتیجه انتظارات ادامه کمبود عرضه این فلز در معاملات روزانه خود از مرز 3000 دلار عبور کرد.

قیمت هر تن آلومینیوم در معاملات روزانه دیروز بورس فلزات لندن با رشد 2.6 درصدی همراه شد و به بالاترین حد خود از سال 2008 رسید و این در حالیست که در پایان روز اندکی از قیمت تاریخی خود عقب نشست. در چین نیز قیمت رشد بیش از 5.5 درصدی را تجربه کرد که بالاترین میزان از سال 2006 محسوب می‌شود.

رشد قیمت آلومینیوم در حالیست که سایر فلزات اساسی با افت قیمت مواجه شدند. قیمت هر تن مس در بورس فلزات لندن در معاملات دیروز با افت 1.3 درصدی روبرو شد و نیکل نیز کاهش بیش از 3.8 درصدی را تجربه کرد.

طی سه هفته گذشته به دلیل افت شدید عرضه در کل صنعت آلومینیوم از جمله کاهش استخراج بوکسیت در کشور گینه به دلیل کودتا در این کشور و همچنین کاهش تولید آلومینا در کشور جامائیکا و انتقال آن به چین به دلیل آتش‌سوزی قیمت هر تن آلومینیوم بیش از 14 درصد افزایش یافته است.

از کشور چین خبر می‌رسد که مقامات استان «یونان» که یکی از بزرگترین مناطق تولید آلومینیوم در آسیاست قصد دارند در راستای کاهش مصرف انرژی محدودیت‌های بیشتری را روی تولید کارخانجات آلومینیوم وضع کنند.

طبق گزارشی که پیش از این مؤسسه تحقیقاتی «آنتیک» منتشر کرده، از ماه آگوست تاکنون کارخانجات آلومینیوم استان یونان چین بیش از یک میلیون تن از ظرفیت سالانه خود را به دلیل محدودیت‌های مصرف انرژی کاهش داده‌اند. محدودیت‌های انرژی این استان از ماه می به دلیل خشکسالی آغاز شد و باعث کاهش تولید آلومینیوم شد. استان «یونان» چین در حال حاضر حدود 10 درصد از کل ظرفیت آلومینیوم چین را در بر می‌گیرد.  

بر اساس گزارشی که بانک سرمایه‌گذاری «گلدمن ساکس» منتشر کرد کارخانجات پالایش آلومینیوم در اتحادیه اروپا نیز با افزایش قیمت هم اعتبارات کربنی و هم ورودی انرژی مواجه شده‌اند. این بانک در یادداشتی اعلام کرده که در چین و به ویژه در اروپا ریسک سیاست‌گذاری عرضه آلومینیوم در حال افزایش است.

مشارکت‌کنندگان در نشست آلومینیوم در شیکاگو اذعان کردند وضعیت بغرنج عرضه آلومینیوم در جهان در ادامه سال 2021 و بخش اعظم سال 2022 همچنان ادامه خواهد داشت  و برخی نیز بر این عقیده بودند که برای حل مشکلات عرضه حداقل به 5 سال زمان نیاز است.

«جک شانگ» تحلیل‌گر بانک بزرگ «سیتی گروپ» در یادداشتی نوشت «قیمت سهام شرکت Aluminum Corp of China که بزرگترین کارخانه پالایش آلومینیوم در کشور چین است در بورس هنگ‌کنگ طی معاملات روز دوشنبه 8.1 درصد افزایش یافت. همچنین پیش‌بینی می‌شود با افزایش محدودیت‌های تولید روی کارخانجات به دلیل سیاست‌های زیست‌محیطی احتمال افزایش دوباره قیمت سهام شرکت‌ها در نتیجه بالا رفتن قیمت محصولات آنها وجود دارد».

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها