کد خبر 114916

افزایش قیمت کامودیتی‌ها و همچنین رشد هزینه حمل و نقل و انرژی باعث افزایش شدید نرخ تورم در جهان شده به طوری که برآورد می‌شود در ایالات متحده نرخ تورم برای سومین ماه متوالی بیش از 5 درصد باشد.

به گزارش بخش بین‌المل پایگاه خبری بااقتصاد، رالی صعودی فلزات اساسی با سرعتی بیش از تصور در حال رخ دادن است چرا که عرضه فلزات اساسی بسیار پایین است و تقاضای آنها نیز با قدرت زیادی در حال رشد است و انتظار یک طوفان تورمی در جهان وجود دارد که می‌تواند قیمت فلزات اساسی را به بالاترین حد و حدودشان در چند سال اخیر ببرد.

آلومینیوم اکنون از حد قیمتی 13 سال اخیر خود عبور کرده و نیکل نیز در بورس فلزات لندن به بالاترین سطح خود از سال 2014 تاکنون رسیده است.

افزایشی قیمت کامودیتی‌ها و همچنین رشد شدید هزینه حمل و نقل و انرژی باعث افزایش نرخ تورم در جهان شده است. تورم تولید چین اکنون از مرز 13 سال اخیر خود عبور کرده و این در حالی است که برآورد می‌شود قیمت مصرف کننده در ایالات متحده برای سومین ماه متوالی بیش از 5 درصد باشد.

قیمت آلومینیوم از ابتدای سال تاکنون بیش از 43 درصد افزایش یافته است و قیمت مس نیز بعد از یک روند کاهشی دوباره با روند صعودی قیمت مواجه شده است. قیمت هر تن مس تحویل ماه دسامبر در بورس کالای نیویورک در معاملات روز پنجشنبه 4.2 درصد افزایش یافت و به 9831 دلار رسید.

همچنین طبق گزارشی که بورس کالای شانگهای منتشر کرده است ذخایر مس این بورس فقط در یک هفته اخیر 10.7 درصد کاهش یافته که این میزان کمترین میزان ذخیره مس این بورس طی 10 سال اخیر به شمار می‌شود. کاهش عرضه فلز مس در جهان باعث رشد قیمتی این فلز سرخ شده است.

طبق گزارش «ریفینیتیو» در حال حاضر میزان مس قابل تحویل در انبارهای شانگهای چین به 61 هزار و 838 تن رسیده که از دسامبر 2011 تاکنون این میزان کمترین مقدار محسوب می‌شود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها