کد خبر 114846

قیمت سنگ‌آهن در پی انتشار اخباری مبنی بر وضع محدودیت بیشتر روی تولید فولاد برای صرف‌جویی در مصرف انرژی در معاملات روز جمعه باز هم کاهش یافت و در بازار معاملات نقدی به 129 دلار رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ‌آهن در نتیجه وضع محدودیت‌های تولید فولاد در چین به کمترین حد یک سال اخیر خود  رسید.

شلوغ‌ترین قراردادهای آتی سنگ‌آهن که مربوط به تحویل ماه ژانویه است در بورس دالیان چین با کاهش 0/3 درصد همراه شد و هر تن در معاملات روز جمعه به 113 دلار رسید. این در حالی بود که در معاملات روز پنجشنبه حتی نقاط کمترین از این حدود را نیز لمس کرد.  

طبق گزارش نشریه متال بولتن، هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد در بنادر شمالی چین طی معاملات بازار نقدی روز جمعه به 129 دلار رسید که نسبت به روز قبل از آن افت 0/4 درصدی را ثبت کرد.

«جاستین اسمیرک» تحلیل‌گر کامودیتی «وستپاک» در یاداشتی نوشت قیمت سنگ‌آهن طی دو ماه اخیر روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشت و نشانه‌های آشکاری از شیفت قیمتی در این ماده اولیه به چشم می‌خورد. پیش از این برآورده شده بود که قیمت هر تن سنگ آهن تا پایان سال 2021 در نقطه 175 دلار خواهید ایستاد اما اکنون این برآورد به 125 دلار رسیده است.

دولت چین قصد دارد که محدودیت‌های بیشتری روی تولید فولاد کشور وضع کند. قبلا اعلام شده بود که تولید سال 2021 این کشور به مانند تولید سال 2020 خواهد بود اما انتشار اخباری در بازار مبنی بر اینکه محدودیت تولید باز هم افزاییش خواهد یافت باعث نگرانی فعالان بازار شده است.

شرکت مشاوره و تحقیقاتی «مای استیل» در گزارشی نوشت در استان «جیانگ سو» که دومین قطب تولید فولاد در چین محسوب می‌شود فرآیند مانیتورینگ مصرف انرژی افزایش یافته که این شامل کارخانجات ذوب فولاد نیز می‌شود و به همین دلیل باعث نگرانی از افزایش دوباره محدودیت تولید در بین تولیدکنندگان شده است.

فعالیت کارخانجات چین در ماه آگوست که توسط مؤسسه «آی اچ اس مارکیت» منتشر شد برای اولین بار طی بیش از یک و نیم سال اخیر کاهش یافت که دلیل آن اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا  و قیمت بالای مواد اولیه تولید در بازار بود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها