کد خبر 114713

سال 2020 گینه حدود 87 میلیون تن بوکسیت تولید کرد که 82 میلیون تن از آن را به کشورهای جهان صادر کرده است، این در حالیست که تولید امسال این کشور تاکنون به 45 میلیون و 900 هزار تن رسیده که حدود بیش از 43 میلیون تن آن صادر شده است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، کشور گینه طی یک دهه گذشته یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بوکسیت آلومینیوم در جهان بوده است. این کشور که در غرب آفریقا قرار دارد تقریبا تمامی کشورهای بزرگ تولیدکننده آلومینا و آلومینیوم جهان را تامین می‌کند.

سال گذشته یعنی 2020 گینه حدود 87 میلیون تن بوکسیت تولید کرد که 82 میلیون تن از آن را به کشورهای جهان صادر کرده است چرا که در خود کشور گینه تنها یک کارخانه پالایش آلومینا وجود دارد. این میزان تولید بوکسیت معادل 22 درصد کل تولید جهانی است. کشور گینه بوکسیت کشورهای مهم اروپا و آمریکای شمالی  و بیشتر از همه چین را تامین می‌کند

امسال تاکنون میزان تولید این کشور به 45 میلیون و 900 هزار تن رسیده که حدود بیش از 43 میلیون تن آن صادر شده است و انتظار می‌رود در صورتی که کودتای نظامی و بی ثباتی سیاسی در این کشور ادامه داشته باشد یکی از مهمترین منابع درآمدزایی این کشور با خطر جدی مواجه شود.

Capture

کودتای گینه باعث افزایش قیمت مواد خام تولید آلومینیوم از جمله بوکسیت و آلومینا شده و این در حالی است که خود آلومینیوم پیش از این نیز در نتیجه کمبود عرضه کافی در جهان با افزایش شدید قیمت روبرو بوده به طوری که حتی بیشترین حد قیمتی 10 سال اخیر خود را نیز پشت سر گذاشته است.  

واردات بوکسیت توسط چین طی سال‌های اخیر در نتیجه کاهش کمی و کیفی ذخایر بوکسیت در این کشور  به شدت افزایش یافته بود. طبق آمارهای منشتر شده، در سال 2010 میزان واردات بوکسیت این کشور حدود 30 میلیون تن بود  و این در حالیست که سال گذشته این میزان به 112 میلیون تن رسید که بیش از 47 درصد از این میزان واردات از کشور گینه تامین می‌شد.

پالایشگاه‌های وابسته به بوکسیت وارداتی چین که تاثیر مستقیمی از کودتا در «کوناکری» گینه می‌گرفتند تاکنون توانسته‌اند خود را از خطر کمبود عرضه این ماده خام مصون کنند چرا که ذخایر کافی برای پالایش آلومینا در اختیار دارند.

طبق گزارشی که CRU منتشر کرده کارخانجات وابسته به بوکسیت چین حدود 50 میلیون تن ذخیره دارند که این میزان معادل واردات نیمی از سال است. این کارخانجات از دوره کاهش قیمت بوکسیت و افزایش عرضه از سال 2019 سود بردند و اقدام به افزایش ذخایر خود کردند.

قیمت آلومینا نیز تحت تاثیر این کوتا با افزایش قیمت روبرو شد و اکنون قیمت هر تن از این ماده میانی تولید آلومینیوم به 344 دلار در بورس شیکاگو رسیده است. نگرانی از بابت توقف تولید بوکسیت در گینه بازار حمل دریایی آتلانتیک زنجیره آلومینیوم را با نگرانی جدی مواجه کرده است.

به عنوان مثال پالایشگاه آلومینای «آلومار» در برزیل دارای ظرفیت تولید 3.5 میلیون تن در سال است و که در ماه جولای حدود یک سوم از ظرفیت تولیدی این پالایشگاه کاهش یافته است. به همین دلیل از بابت خطر کمبود عرضه بوکسیت در این پالایشگاه نگرانی جدی وجود دارد.

واردات آلومینای چین در ماه جولای به 527 هزار تن رسیده که از دسامبر 2015 این میزان بالاترین میزان واردات این میاده میانی محسوب می‌شود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها