کد خبر 114256

قیمت آلومینیوم در نتیجه نگرانی از کاهش عرضه این فلز و همچنین افت شاخص دلار بعد از سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا در کنفرانس سالانه بانک مرکزی در جکسون هول وایومینگ به بالاترین حد 13 سال اخیر خود رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت آلومینیوم در شانگهای چین روز دوشنبه دیروز در نتیجه نگرانی  از کاهش عرضه این فلز اساسی افزایش یافت و به بیشترین حد 13 سال اخیر خود رسید. این موضوع بعد از سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا مبنی نزولی بودن نرخ بهره آمریکا نیز شدت یافت.

قیمت قراردادهای فروش آلومینیوم برای تحویل ماه اکتبر در بورس آتی کالای شانگهای چین 4.2 درصد افزایش یافت و به 3332 دلار در هر تن رسید که بیشترین حد قیمتی این فلز از تاریخ اول آگوست 2008 محسوب می‌شود. البته در طول معاملات دیروز قیمت از سقف قیمتی خود اندکی عقب نشست و در نهایت رشد 3.9 درصدی را ثبت کرد.

از ابتدای سال تاکنون قیمت هر تن آلومینیوم در بورس فلزات لندن در نتیجه ریکاوری نسبی اقتصاد جهانی رشد 30 درصدی را تجربه کرده و در بین شش فلز اساسی بعد از قلع در رده دوم افزایش قیمت قرار گرفته است.

دولت چین از ماه آگوست محدودیت‌هایی را بر تولید پنج کارخانه بزرگ تولید آلومینیوم در ناحیه ژینجیانگ اعمال کرده و با آنهایی که محدودیت‌ها را رعایت نکنند برخورد سختگیرانه می‌کند. همچنین محدودیت انرژی به دلیل گرمای طاقت‌فرسا در چین تولید این کارخانجات از طرف دیگر با محدودیت مواجه ساخته است.

آتش‌سوزی در کارخانه تولید آلومینا در جامائیکا نیز باعث رشد پرمیوم پرداختی خریداران غرب میانه ایالات متحده به فروشندگان شد که این خود باعث قرار گرفتن پرمیوم پرداختی در سطوح بالا شد.

هفته گذشته دولت چین اعلام کرد که در تاریخ اول سپتامبر سومین حراج ذخایر ملی فلزات اساسی را برگزار خواهد کرد تا بتواند از رشد قیمتی و تورم آنها جلوگیری کند.

اداره ملی غذا و ذخایر استراتژیک چین روز جمعه اعلام کرد که در تاریخ اول سپتامبر 70 هزار تن آلومینیوم، 50 هزار تن روی و 30 هزار تن مس را در بازار آزاد خواهد کرد. این حراج در ادامه دو حراج قبلی است که در ماه جولای برگزار شد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها