کد خبر 114185

عدم اشاره رئیس فدرال رزرو آمریکا در سمپوزیوم سالانه بانک مرکزی در «جکسون هول» وایومینگ به زمان‌بندی کاهش خرید اوراق در بازار آمریکا و همچنین نبود چشم‌انداز افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو باعث افت شاخص دلار و به آستانه کمترین حد دو هفته اخیر و رشد شاخص‌های سهام آسیایی شد.

به گزارش بخش بین‌‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، بازار سهام آسیا در نتیجه افت شاخص دلار، معاملات اولین روز هفته را با رشد آغاز کرد.

«ژروم پاول» رئیس فدرال رزرو آمریکا در سخنرانی خود در کنفرانس سالانه بانک مرکزی در جکسون هول وایومینگ هیچ اشاره‌ای به تاریخ کاهش خرید اوراق قرضه در بازار و زمان‌بندی افزایش نرخ بهره نکرد و به همین دلیل دلار با افت مواجه شد و به آستانه کمترین حد دو هفته اخیر خود رسید.

سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که پاول نشانه یا سرنخی از تاریخ کاهش خرید میزان اوراق در بازار را اعلام کند اما پاول در این مورد سکوت کرد و سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیدند که فدرال رزرو هنوز برنامه‌ای در کوتاه‌مدت برای افزایش نرخ بهره ندارد.

به این ترتیب سیاست انبساطی بانک مرکزی آمریکا برای حمایت از اقتصاد کشور در بحبوحه شیوع گونه‌های جدید ویروس کرونا همچنان ادامه دارد.

جمعه این هفته اعلام NFP مهمترین رخداد اقتصاد آمریکا به شمار می‌رود و سرمایه‌گذاران منتظر نتایج این داده مهم اقتصادی هستند تا وضعیت بازار کار آمریکا را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند.

طبق اعلام پاول در سمپوزیوم وایومینگ بهبود وضعیت بازار کار و ثبات شرایط اقتصادی مهمترین فاکتوری است که می‌تواند باعث رشد نرخ بهره و کاهش خرید اوراق در بازار شود.

عدم وجود بازه زمانی برای کاهش خرید اوراق و افزایش نرخ بهره باعث کاهش نرخ بازدهی اوراق در بازار شد و دلار نیز به آستانه کمترین حد خود در دو هفته اخیر رسید. نرخ بازدهی اوراق خزانه 10 ساله آمریکا با 0/2 درصد افت به 1.30 درصد رسید و شاخص دلار نیز اکنون در محدوده 92.6 قرار دارد.

در آسیا بازار سهام کار خود را در اولین روز هفته با رشد آغاز کرد. شاخص نیککی بازار سهام توکیو با رشد 0/9 درصدی مواجه شد  و شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک نیز 0/3 درصد افزایش یافت و این در حالی است که شاخص بورس استرالیا با افزایش 0/4 درصدی به کار خود در معاملات اولین روز هفته پایان داد. همچنین کوسپی کره جنوبی بیش از نیم درصد رشد کرد.

از طرف دیگر طوفان آیدا نیز باعث توقف فعالیت بسیاری از سکوهای نفتی فعال در خلیج مکزیک شد و به این ترتیب نفت برنت از مرز 71 دلار در هر بشکه عبور کرد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها