کد خبر 113991

نزدیک شدن طوفان دریای کارائیب به میدان‌های نفتی شرکت‌های بزرگ نفتی و انتقال نیروی کار از این محل‌ها و به تبع آن توقف موقت تولید نفت باعث رشد قیمت نفت در معاملات امروز بازارهای آسیا شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت در نتیجه نگرانی از کاهش زنجیره عرضه نفت به بازارها در نتیجه کاهش تولید به دلیل احتمال وقوع طوفان در خلیج مکزیک افزایش یافت.

قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در معاملات امروز بازارهای آسیایی رشد 0/2 درصدی داشته و به هر بشکه 67 دلار و 58 سنت رسید و بخشی از افت بیش از 1.4 درصدی روز پنجشنبه را جبران کرد. نفت آمریکا در معاملات هفته جاری رشد 8 درصدی را تجربه کرده که بهترین عملکرد هفتگی این محصول از اوایل ماه فوریه امسال محسوب می‌شود.

همچنین نفت برنت دریای سیاه نیز رشد 0/2 درصدی در معاملات امروز جمعه در بازارهای آسیا داشته و به هر بشکه 71 دلار رسید. روز پنجشنبه نفت برنت بیش از 1.6 درصدی از ارزش خود در بازار از دست داد.

طبق بررسی مسیر حرکتی قیمت نفت، برنت طی هفته جاری بیش از 9 درصد رشد کرده که بهترین عملکرد هفتگی آن از ماه ژوئن 2020 به شمار می‌رود. یکی از مهمترین دلایل رشد قیمت نفت در معاملات این هفته کنترل واریانت دلتای ویروس کرونا توسط دولت چین است.

همچنین شرکت‌های نفتی آمریکایی در خلیج مکزیک یعنی BHP و BP روز پنجشنبه اقدام به انتقال نیروی کار از میدان‌های نفتی دریایی خلیج کردند. دلیل این کار نزدیک شدن طوفان دریای کارائیب به سکوهای نفتی دریایی است که باعث توقف احتمالی موقت تولید در این پلتفرم‌های نفتی شده است. برآورد شده است که این طوفان روزهای شنبه و یکشنبه از خلیج مکزیک عبور خواهد کرد.

طبق آمارهای متشر شده میزان نفت تولیدی دریایی خلیج مکزیک حدود 17 درصد از کل تولید نفت آمریکا و 5 درصد تولید گاز طبیعی این کشور را شامل می‌شود. همچنین حدود 45 درصد ظرفیت پالایش نفت آمریکا در سواحل خلیج مکزیک قرار دارند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها