کد خبر 113614

طبق بیانیه اخیر گازپروم، غول دولتی صنعت گاز روسیه تا پایان امسال ۵.۶ میلیارد متر مکعب گاز را از طریق خط لوله نورداستریم ۲ صادر می کند.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، گازپروم، غول دولتی صنعت گاز روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد صادرات گاز روسیه از طریق خط لوله نورداستریم ۲ در سال جاری به ۵.۶ میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

تا پایان ماه جولای این پروژه ۹۹ درصد تکمیل شده است و کشتی لوله‌گذار فورچونا در حال نصب آخرین قطعات این مسیر می‌باشد. انتظار می‌رود صادرات گاز از نورداستریم ۲ از همین ماه اکتبر آغاز شود و کارشناسان معتقدند حجم صادرات آن بسیار از آن‌چه انتظار می‌رود بالاتر خواهد بود.

مدیر ارشد مؤسسه اعتبارسنجی فیتچ، دیمیتری مارینچنکو، می‌گوید: با فرض اینکه این خط لوله بارگیری خود با ۷۰ درصد ظرفیت را از ماه دسامبر آغاز خواهد کرد و به تدریح با گاز پر خواهد شد، احتمالاً گازپروم در نظر دارد در ماه اکتبر صادرات را شروع کند.

الکسی گریواچ، رئیس صندوق امنیت انرژی روسیه گفت اگر صادرات گاز این خط لوله از ماه اکتبر آغاز شود حجم آن از تخمین‌های کنونی بسیار بالاتر خواهد بود.

نورد استریم ۲ از ۲ خط لوله تشکیل شده است که روی هم رفته قادر هستند سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان صادر کنند.

بلافاصله پس از این بیانیه گازپروم، قیمت گاز طبیعی در اروپا با سقوط سنگین ۹.۴ درصدی روبرو شد و به ۴۸۰ دلار برای هر ۱۰۰۰ متر مکعب رسید و اندکی بعد در ۴۹۰ دلار تثبیت شد./ مهر

 

ارسال نظر

تازه ها