کد خبر 113311

آغاز اعتصاب کارگران در معدن مس «آندینای» شیلی باعث افزایش نگرانی‌ها از بابت کمبود عرضه این فلز در جهان شد و به همین دلیل قیمت مس روز جمعه در مقایسه با یک روز قبل رشد 1 درصدی را تجربه کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت مس روز جمعه در نتیجه اعتصاب کارگران در معدن «آندینا»ی شرکت «کودلکو» شیلی و نگرانی از بابات کمبود عرضه این فلز سرخ در سراسر جهان افزایش یافت.  

قیمت هر تن مس برای تحویل ماه ستامبر روز جمعه در بورس اتی کالای نیویورک 1 درصد نسبت به روز پنجشنبه افزایش یافت و به 9748 دلار رسید.

طی امسال قیمت مس توانست رکوردشکنی کند  به طوری که این امر باعث ایجاد تنش بین کارگران معدن و مقامات شرکت‌های تولیدکننده مس شد و همین امر زمینه ایجاد نگرانی از بابت عرضه این فلز را فراهم کرد.

روز پنجشنبه دو اتحادیه کارگری در معدن آندینای شیلی از کار دست کشیدند و آخرین پیشنهاد مقامات شرکت‌ها برای بستن قرارداد را رد کردند. این در حالیست که کارگران در معدن «جی ایکس نیپون» نیز بعد از شکست مذاکرات کاری با کارفرمایان شرکت به اعتصاب‌کنندگان پیوستند.

معدن مس «»آندینا» در سال 2020 حدود 184 هزار تن مس تولید کرد و این در حالیست که «جی ایکس نیپون» در سال 2020 توانسست 126 هزار و 972 تن مس تحویل مشتریان خود دهد.

روز پنجشنبه همچنین کارگران معدن «اسکاندیدای» مس که دارای بزرگترین ذخایر مس جهان است پیشنهاد کاری جدیدی را به کارگران ارائه داد و به همین دلیل کارگران از اعتصاب دست کشیدند.

«دیگو هرناندز» رئیس انجمن ملی مس شیلی در سخنانی پیش از این اعلام کرده بود که انقلاب در وسایل نقلیه الکتریکی و همچنین افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و رشد این صنعت باعث رشد تقاضا برای مس و افزایش شدید قیمتی آن در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت خواهد شد.

رشد قیمت مس در جهان به حدی بود که نمایندگان مجلس شیلی تصمیم گرفتند میزان مالیات دریافتی بر اساس افزایش قیمت مس را بالا ببرند که البته با مخالفت انجمن ملی مس شیلی روبرو شد چرا که از منظر آنها این لایحه باعث کاهش رقابت و افت شدید طرح‌های سرمایه‌گذاری آینده در معادن شیلی خواهد شد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها