کد خبر 113226

بعد از 14 ساعت رای گیری

مجلس سنای آمریکا بعد از 14 ساعت رای گیری درباره بسته مالی 3.5 تریلیون دلاری زیرساخت‌های آمریکا در نهایت تنها با اختلاف یک رای این بسته تصویبب کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، مجلس سنای آمریکا بسته مالی جو بایدن برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها به ارزش 3.5 تریلیون دلار را صبح روز چهارشنبه تصویب کرد.

بعد از ماه‌ها جنگ و جدال بر سر حجم این بسته مالی در نهایت اعضای سنای آمریکا بعد از 14 ساعت رای‌گیری با رای 50 بر 49 به این بسته مالی عظیم رای مثبت دادند.

اعضای سنای آمریکا ابتدا دیروز سه‌شنبه بسته 1 تریلیون دلاری زیرساخت‌ها که شامل ساخت جاده، پل، فرودگاه و ... بود با آرای 69 بر 30 رای دادند. این بسته بزرگترین سرمایه‌گذاری زیرساخت‌های آمریکا طی دهه‌های اخیر به شمار می‌رود.

دموکرات‌ها سپس بررسی لایحه بودجه را دستور کار خود قرار دادند که شامل یک بسته مالی سنگین برای بخش آموزش پیش‌دبستانی، مسکن، تکنولوژی تغییر آب و هوایی .. بود که البته مورد اختلاف شدید جمهوری خواهان و دموکرات‌ها بود. همچنین بحث افزایش مالیات از افرادی که بالای 400 هزار دلار در سال درآمد دارند نیز مورد اختلاف دو طرف بود و جمهوری‌خواهان با این قضیه کنار نمی‌امدند. این بسته برای جو بایدن اهمیت بسیار داشت چرا که تا زمانی که هم کنگره و هم دولت در دستان دموکرات‌ها قرار دارد می‌تواند این بسته را تصویب کند. 

جمهوری‌خواهان مخالف این بسته سنگین مالی به ارزش 3.5 تریلیون دلار بودند و تنها به بسته 1 تریلیون دلاری زیرساخت‌ها رای دادند. میچ مک‌کانال رهبر اقلیت جمهوری خواهان در مجلس سنای آمریکا که به بسته 1 تریلیون دلاری زیرساخت‌ها فقط رای مثبت داده بود اعلام کرد که بسته 3.5 تریلون دلاری بسیار رادیکال است.

مهمترین دلیل مخالفت جمهوری خواهان افزایش بدهی‌های دولت فدرال آمریکا بود که از نظر آنها در آینده تبعات سنیگین  را روی دوش اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

ژانت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا پیش از این از کنگره آمریکا خواسته بود که  سقف بدهی دولت آمریکا را افزایش دهند. وی روز سه‌شنبه افزایش بسته مالی را امضا کرده بود و اعلام کرد که بسته 1 تریلیون دلاری زیرساخت‌ها آمریکا باید با بسته‌های مالی دیگری تکمیل شود.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها