کد خبر 113130

کاهش بیش از 10 درصدی حجم واردات چین و همچنین تقویت شاخص دلار دو عامل اصلی افت قیمت مس در روزهای اخیر بوده‌اند.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت مس دیروز دوشنبه در نتیجه تقویت شاخص دلار و همچنین کاهش واردات کشور چین به پایین‌ترین حد دو هفته اخیر رسید .

قیمت هر تن مس برای تحویل ماه سپتامبر در بازار آتی کالای نیویورک با کاهش 1.4 درصدی در معاملات روز جمعه به 9427 دلار رسید.

طبق آمارهای منتشر شده حجم واردات مس چین در بازه زمانی  بین ژانویه تا جولای در مقایسه با هفت ماهه ابتدایی سال 2020 افت بیش از 10 درصدی را تجربه کرده است.

بزرگترین خریدار مس دنیا در این بازه زمانی حدود 3 میلیون و 219 هزار تن مس خام خریداری کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال 2020 کاهش 10.6 درصدی داشته است.

دو عامل اصلی تقویت دلار و همچنین کاهش حجم تقاضای چین عوامل اصلی افت قیمت مس در روزهای اخیر بوده‌اند. از طرف دیگر اعتصابات کارگری در معادن مس شیلی نیز موجب ضرر و زیان شرکت‌های تولیدکننده مس در جهان شده است.

شرکت تحقیقاتی «آنتایکا» روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد تولید مس پالایش‌یافته توسط کارخانجات بزرگ چینی در ماه ماه جولای نسبت به ماه قبل از آن تنها تغییر اندکی داشته است. بررسی 22 کارخانه بزرگ تولید کاتد مس نشان می‌دهد که طی ماه جولای آنها 747 هزار و 200 تن کاتد مس تولید کرده‌اند و این در حالی است که در ماه ژوئن یعنی یک ماه قبل تولید آنها 745 هزار و 700 تن بوده است. همچنین نسبت رشد تولید کاتد مس در ماه جولای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تنها افزایش 7.7 درصدی را نشان می‌دهد.

فعالیت کارخانجات چین در ماه جولای افزایش یافته اما کمترین سرعت رشد طی 17 ماه گذشته را تجربه کرده است. شاخص خرید مدیران بخش تولید در سطح 50.4 ایستاد و این در حالیست که این شاخص در ماه ژوئن نقطه 50.9 را نیز لمس کرده بود. هرچند این شاخص هنوز هم بالای 50 واحد ایستاده اما سرعت رشد آن نسبت به ماه گذشته کمتر بوده است.

تحلیل‌گر کامودیتی شرکت «تی دی سکیوریتیز» در یادداشتی اعلام کرد « فلزات صنعتی تحت تاثیر کاهش رشد اقتصادی در ایالات متحده و چین بوده است».

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها