کد خبر 112579

گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد

طبق گزارشی که بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس منتشر کرد قیمت هر تن مس تا پایان سال 2021 به 11 هزار دلار خواهد رسید و این در حالیست که سال آینده همین موقع هر تن مس مرز 11 هزار و 500 دلار را نیز عبور خواهد کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس در گزارشی به بررسی وضعیت بازار مس پرداخت و به این نتیجه رسید که روند نزولی کوتاه‌مدت این فلز در حال اتمام است و فاکتورهای بنیادی نشان از یک تقاضای پرقدرت برای فلز مس می‌دهند.

طبق گزارش گلدمن ساکس بازار کنسانتره مس با کمبود شدید عرضه مواجه است و این امر باعث کمبود مواد اولیه تولید در چین شده  به طوری که در نیمه دوم سال منجر به کسری 430 هزار تنی مس پالایش یافته در جهان خواهد شد.

این بانک بزرگ سرمایه‌گذاری همچنین در گزارش خود آورده سال آینده بازار مس حدود 200 هزار تن کسری عرضه خواهد داشت و مازاد سال 2023 نیز از 250 هزار تن به 129 هزار تن در برآورد این بانک کاهش یافته است.

هزینه‌ای که توسط معدنچیان به کارخانجات در راستای فرآوری کنسانتره و تبدیل آن به مس پالایش یافته پرداخت می‌شود (TC/RCs) زمانی که عرضه مس زیاد باشد افزایش خواهد یافت اما زمانی که کارخانجات مجبور به رقابت برای فراهم کردن کنسانتره کافی از معادن باشند کاهش خواهد یافت.

گلدمن ساکس می‌گوید در حالی که هزینه TC/RCs از کمترین حد تاریخی خود در ماه آوریل یعنی 20 دلار در هر تن به 45 دلار در ماه جولای رسیده است، در ماه ژوئن این هزینه از حدود 70 دلار در هر تن نیز عبور کرده و در آستانه رسیدن به نرخ تاریخی 130 دلار در هر تن می‌باشد، نرخی که طی دهه 2010 و در جریان سوپرسایکل بزرگ کامودیتی‌ها تجربه شد.

تاثیر استراتژی‌های چین برای کاهش قیمت مس از طریق آزاد کردن ذخایر رو به پایان است و تقاضا در بقیه جهان در حال ریکاوری مجدد است که نشانه‌ آن را می‌توان در بالا رفتن پرمیوم مس در ایالات متحده به بیشترین مقدار پنج سال اخیر دانست.

گلدمن ساکس عقیده دارد اکنون بازار مس از تلاش‌های چین برای ایجاد فشار نزولی بر مس عبور کرده و فروش ذخایر ملی مس چین تنها منجر به ایجاد ایجاد شرایطی برای افزایش قیمت در آینده شده است. به واقع طبق این گزارش فروش ذخایر توسط چین آخرین تلاش این کشور برای کنترل قیمت این فلز و سایر فلزات نظیر آلومینیوم و روی بوده است.

این بانک بزرگ سرمایه‌گذاری نوشته است که مرحله اول حراج 50 هزار تن از ذخایر ملی مس این کشور تنها مصرف 36 ساعت این کشور را پوشش می‌دهد.

گلدمن ساکس چشم‎‌انداز بلندمدت خود از بازار مس را بر مبنای رشد معنادار فروش خودروهای الکتریکی طی یک دهه آینده کاملا تغییر داده است. اتحادیه اروپا اکنون قوانین و استانداردهای سختگیرانه‌تری روی خروجی آلاینده‌ها وضع کرده که شامل کاهش 55 درصدی آلاینده‌ها تا سال 2030 و ممنوعیت فروش هرگونه وسیله نقلیه گازسوز تا سال 2035 است. از طرف دیگر افزایش فروش خودروهای الکتریکی در چین برآورد تحلیل‌گران از فروش خودروهای الکتریکی در جهان تا سال 2025 را به میزان 30 درصد یعنی 3 میلیون دستگاه افزایش داده است.

اکنون طبق برآوردهای کارشناسان تا سال 2030 کل فروش خودروهای الکتریکی در جهان به 32 میلیون دستگاه در سال خواهد رسید و این در حالی است که کل فروش طی یک دهه گذشته تنها یک دهم این مقدار بوده است.

برآوردهای گلدمن ساکس نشان می‌دهد میانگین تقاضای اضافی سالانه مس ناشی از تولید خودروهای الکتریکی طی یک دهه آینده 200 هزار تن خواهد بود که باعث می‌شود تقاضای سبز مس در سال 2025 به 2 میلیون و 700 هزار تن برسد و میزان تقاضا در سال 2030 نیز به حدود 5 میلیون و 800 هزار تن افزایش یابد که معادل 18 درصد کل تقاضای جهانی مس خواهد بود.

فاکتور دیگر روند صعودی مس طبق گزارش گلدمن ساکس کاهش 75 درصدی خالص موقعیت خرید مس از ماه سپتامبر (اوج تعداد قراردادهای خرید) در ایالات متحده و کاهش 30 درصدی در قراردادهای باز مس در بورس کالای شانگهای است که باعث ایجاد یک نقطه ورود مناسب برای سرمایه‌گذاران در قیمت مناسب و فراهم کردن شرایط برای یک روند صعودی جدید شده است.  

طبق گزارش منتشرشده، گلدمن ساکس برآورد خود از روند صعودی مس را دوباره تکرار کرده و نوشته است قیمت مس تا پایان سال 2021 به 11 هزار دلار در هر تن خواهد رسید و این در حالی است که سال آینده همین موقع قیمت هر تن مس 11 هزار و 500 دلار خواهد بود.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها