کد خبر 111500

قیمت سنگ آهن با وجود افزایش واردات و در نتیجه رشد تقاضای فولاد با افزایش قیمت روبرو شد و به هر تن 217 دلار در بنادر شمالی چین رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ‌آهن در معاملات اولین روز کاری هفته در نتیجه ریکاوری تقاضای فولاد با افزایش قیمت مواجه شد.

طبق ارزیابی نشریه متال بولتن قیمت هر تن سنگ آهن عیار 62 درصد  در بنادر شمالی چین با رشد 1.4 درصدی نسبت به روز جمعه به 217 دلار و 85 سنت رسید.

همچنین هر تن میلگرد فولادی در بورس آتی کالای شانگهای چین با رشد 1.4 درصدی به 839 دلار رسید و در طول روز حتی قیمت‌های بیشتر از این مقدار را تجربه کرده بود.

طبق گزارشات منتشر شده واردات قراضه فولادی در ماه می به 114 میلیون و 741 هزار تن رسیده که 28 برابر بیشتر از حجم واردات این محصول در ماه ژانویه است. طی ماه ژانویه دولت چین محدودیت‌های واردات قراضه فولادی را به دلیل برنامه‌ریزی برای افزایش تولید از طریق کوره‌های قوس الکتریکی (EAF) برداشت.

طبق گزارشی که «پلتس» منتشر کرده با کنترل چین بر تولید فولاد در راستای سیاست‌های زیست‌محیطی انتظار می‌رود که در نیمه دوم سال 2021 تقاضای مواد خام کاهش یابد اما این سیاست می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای قراضه فولادی در بلندمدت شود چرا که دولت چین قصد دارد ظرفیت تولید خود از طریق کوره‌های قوس الکتریکی را افزایش دهد. آلایندگی تولید فولاد از طریق کوره‌های قوس الکتریکی نسبت به کوره بلند بسیار کمتر است و به همین دلیل دولت چین در راستای تقویت این بخش برنامه‌ریزی کرده است.

گزارش «اس اند پی گلوبال پلتس» نشان می‌دهد که ظرفیت تولید فولاد از طریق کوره قوس الکتریکی با افزایش 17 میلیون تنی در سال 2021 به حدود 198 میلیون تن در سال خواهد رسید.

مقامات شهر تانگشان که بزرگترین ایالت صنعت فولاد چین به شمار می‌رود در ماه مارس اعلام کردند شرکت‌هایی که خود را با طرح‌های زیست‌محیطی مطابقت ندهند و تولید خود را کاهش ندهند جریمه خواهند شد.

طبق برنامه‌ریزی انجام گرفته شرکت‌های بخش سیمان و فولاد در ناحیه تانگشان چین مجبور شدند در راستای کاهش آلودگی هوا تولید خود را کاهش دهند. میزان کاهش برنامه‌ریزی شده تولید گازهای آلاینده هوا از جمله سولفوریک دی اکسید و نیتروژن اکسید می‌بایست طبق طرح زیست‌محیطی مقامات تانگشان باید 50 درصد باشد.

Capture

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها