کد خبر 111078

رشد بخش خدمات چین در ماه ژوئن تحت فشار گسترش مجدد کرونا در بخش‌های جنوبی این کشور قرار گرفت و به کمترین سطح خود در ۱۴ ماه اخیر رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، رشد بخش خدمات چین در ماه ژوئن تحت فشار گسترش مجدد کرونا در بخش‌های جنوبی این کشور قرار گرفت و به کمترین سطح خود در ۱۴ ماه اخیر رسید. به این ترتیب نگرانی‌هایی از اینکه دوباره شتاب موتور اقتصاد چین به علت پاندمی کرونا کاهش یابد به وجود آمد.

در ماه ژوئن شاخص کایچین مارکیت مدیران خرید (پی‌ام‌آی) شرکت‌های خدماتی چین به ۵۰.۳ واحد سقوط کرد که کمترین سطح از آوریل ۲۰۲۰ تا کنون است. این میزان نشان‌دهنده افتی قابل توجه از رقم ۵۵.۱ واحدی است که در ماه می به ثبت رسیده بود.

با این حال این رقم همچنان بالاتر از ۵۰ واحد باقی ماند که رشد را از افت جدا می‌کند. رقم بالاتر از ۵۰ واحد نشان‌دهنده رشد بخش خدمات و رقم پایین‌تر از آن نشان‌دهنده افت این بخش است و هرچه فاصله این رقم با ۵۰ واحد بیشتر باشد شدت رشد یا افت بیشتر است.

با توجه به اینکه قبلاً با انتشار شاخص پی‌ام‌آی بخش تولید مشخص شده بود رشد این بخش در حال کند شدن است، کند شدن رشد بخش خدمات کارشناسان را به این باور می‌رساند که ریکاوری قدرتمند اقتصاد چین از بحران کرونا شتاب خود را از دست داده و آرام‌تر شده است.

با این حال بخش خدمات که ریکاوری آن کندتر از بخش تولید انجام می‌شود در ماه‌های اخیر با بهبود مصرف داخلی به تدریج رونق پیدا کرده است.

شاخص پی‌ام‌آی کایچین مارکیت کامپوزیت چین که هم بخش خدمات و هم بخش تولید را در بر می‌گیرد در ماه ژوئن از ۵۳.۸ واحد به ۵۰.۶ واحد سقوط کرد که پایین‌ترین سطح در ۱۴ ماه اخیر است.

داده‌ها نشان می‌دهد که بخش تولید به سطح نرمال خود بازگشته است اما بخش خدمات هنوز به بازگشت کرونا در برخی مناطق واکنش نشان می‌دهد./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها