کد خبر 110936

نرخ مشارکت مردم عربستان در بازار کار در سه ماهه اول امسال از ۵۱.۲ درصد به ۴۹.۵ درصد سقوط کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نرخ بیکاری عربستان سعودی به پایین‌ترین سطح در ۵ سال گذشته رسید اما عامل اصلی این کاهش بیکاری این بود که تعداد نیروهای آماده به کار کاهش یافته است.

طبق داده‌های اداره کل آمار عربستان سعودی نرخ بیکاری این کشور در ۳ ماهه اول امسال به ۱۱.۷ درصد رسید و نسبت به نرخ بیکاری ۱۲.۶ درصدی که در ۳ ماهه چهارم سال گذشته به ثبت رسیده بود به شدت کاهش یافت.

این بهترین رکورد نرخ بیکاری در ۵ سال گذشته عربستان به حساب می‌آید.

با این حال خبر بد برای بازار کار عربستان این بود که نرخ مشارکت جامعه در بازار کار هم در این سه ماهه با بدترین سقوط خود از بحران اقتصادی ۲۰۱۷ این کشور مواجه شده بود. طبق این گزارش نرخ مشارکت مردم در بازار کار در سه ماهه اول امسال از ۵۱.۲ درصد به ۴۹.۵ درصد سقوط کرد.

ایجاد مشاغل یکی از دغدغه‌های اصلی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بوده است. او در تلاش است اقتصاد این کشور را از وابستگی به فروش نفت و وارد کردن نیروی کار خارجی رها کند. با این همه پاندمی کرونا باعث شد تا سال گذشته نرخ بیکاری شهروندان عربستان تا ۱۵.۴ درصد بالا برود.

مقامات عربستان محدودیت‌های جدیدی برای استخدام معرفی کرده‌اند که طی آن شرکت‌ها فقط باید از شهروندان عربستان برای نیروی کار متخصص استفاده کنند و برای استفاده از نیروهای کار خارجی در پست‌های دیگر هم مالیات بپردازند./مهر

ارسال نظر

تازه ها