کد خبر 110892

سهم دلار در ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان در ۳ ماهه ژانویه تا مارس به ۵۹.۵ درصد رسیده و نسبت به ۵۸.۹ درصدی ثبت شده در سه ماهه قبلی افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، طبق داده‌های جدیدی که از سوی صندوق بین‌المللی پول، آی‌ام‌اف، منتشر شده است، سهم دلار در ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان در ۳ ماهه ژانویه تا مارس به ۵۹.۵ درصد رسیده و نسبت به ۵۸.۹ درصدی ثبت شده در سه ماهه قبلی افزایش یافته است.

در این سه ماهه شاخص دلار در برابر ارزهای مهم جهان ۳.۶ درصد تقویت شد.

بالاترین سهمی که برای دلار از ذخایر ارزی جهان به دست آمده مربوط به سه ماهه اول ۲۰۰۱ است که میزان آن به ۷۲.۷ درصد رسیده بود.

ارزش کل ذخایر ارزی دلاری جهان در ۳ ماهه اول امسال به ۶.۹۹۱ تریلیون دلار رسید که در واقع نسبت به سه ماهه قبلی که ۶.۹۹۶ تریلیون دلار بود کاهش یافت.

شوآن آزبورن، استراتژیست ارزی ارشد اسکاتیش بانک تورنتو، می‌گوید: با توجه به تقویت ارزش دلار در ۳ ماهه اول امسال افزایش میزان ذخایر دلاری بیشتر ظاهری است تا واقعی. روندهای گسترده‌تر نشان می‌دهند که بانک‌های مرکزی جهان در حال تنوع‌بخشی به ذخایر خود بوده و سهم دلار را در ذخایر خود کاهش خواهند داد.

به دنبال دلار سهم یورو با ۲۰.۵۷ درصد و ین ژاپن با ۵.۸۹ درصد بیشترین سهم را از ذخایر ارزی جهان به خود اختصاص داده‌اند.

سهم یورو از ذخایر ارزی جهان در این سه ماهه ۴.۴ درصد نسبت به سه ماهه قبلی کاهش یافت و در کل به ۲.۴۱۵ تریلیون دلار رسید.

سهم یورو از ذخایر ارزی جهان در ۳ ماهه پایانی ۲۰۲۰ به بالاترین سطح از ۲۰۱۴ تا کنون رسیده بود. در سال ۲۰۰۹ سهم یورو از ذخایر ارزی جهان بیشترین رکورد تاریخی خود را به ثبت رساند و به ۲۸ درصد رسید.

ارسال نظر

تازه ها