کد خبر 110269

مدیرعامل شرکت گلنکور

مدیرعامل شرکت معدنی گلنکور در سخنانی در «فوروم اقتصادی قطر» گفت برای اینکه تقاضای 60 میلیون تنی مس تا سال 2050 برآورده شود، تولید مس باید سالانه 1 میلیون تن افزایش پیدا کند و این در حالی است که طی 10 سال گذشته میزان افزایش تولید 500 هزار تن بوده است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، «ایوان گلاسنبرگ» مدیرعامل شرکت معدنی گلنکور روز سه‌شنبه در سخنانی در «فوروم اقتصادی قطر» بیان کرد شکاف بین عرضه و تقاضای فلزات اساسی مورد نیاز جهان در راستای جایگزینی انرژی‌های فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر در حال افزایش بوده است.

وی در این فوروم گفت عرضه مس باید تا سال 2050 سالی یک میلیون تن افزایش پیدا کند تا بتواند تقاضای مورد نظر 60 میلیون تنی را پاسخ دهد. وی ادامه داد: «در حال حاضر جهان سالانه 30 میلیون تن مس مصرف می‌کند و تا سال 2050 نیز میزان مصرف مس به 60 میلیون تن خواهد رسید».  

گلاسنبرگ همچنین بیان کرد «طی 10 سال گذشته افزایش سالانه تولید مس تنها 500 هزار تن بوده و این در حالی است که هیچ برنامه‌ای برای افزایش بیشتر تولید مس در آینده وجود ندارد».

قیمت سهام شرکت‌های معدنی در سال گذشته در نتیجه اقدامات دولت برای مقابله با کووید 19 و ارائه بسته‌های تشویقی دو برابر شده است. کامودیتی‌ها در این مدت نقش پوشش ریسک در برابر تورم را ایفا کرده‌اند و به همین دلیل انتظار می‌رود قیمت‌ آنها همچنان قدرتمند باشند.

در همان حال گذار به اقتصاد با کربن پایین و اختصاص بسته‌های تشویقی برای ایجاد زیرساخت‌های اقتصاد سبز باعث رشد تقاضا برای مواد خام در جهان شده و خواهد شد و در همین راستا تقاضای مس برای استفاده در پروژه‌های مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر و وسایل نقلیه الکتریکی در حال افزایش است.

قیمت مس در ماه «می» رکورد 10 هزار دلار در هر تن را پیش از افت 1500 دلاری اخیر پشت سر گذاشت.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها