کد خبر 110204

طبق گزارش تحلیل‌گران بانک بزرگ سیتی‌گروپ روند صعودی قیمت مس هنوز تمام نشده و با ورود دوباره سرمایه‌گذاران به بازار مس در قیمت‌های پایین، بازار دوباره شاهد رشد قیمت‌ها خواهد بود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت مس بعد از اینکه روز جمعه پایین‌ترین حد دو ماه اخیر خود را لمس کرد دیروز دوشنبه دوباره روند صعودی خود را آغاز کرد.

قیمت هر تن مس برای تحویل ماه جولای در بورس آتی کالای نیویورک با رشد 0/6 درصدی نسبت به روز جمعه به 9196 دلار رسید.

رهاسازی ذخایر ملی مس چین و همچنین شیفت سیاست‌گذاری فدرال رزرو و تقویت شاخص دلار باعث افت شدید قیمت مس و سایر کامودیتی‌ها در یک هفته گذشته شد به طوری که بدترین عملکرد هفتگی مس از زمان آغاز پاندمی کرونا در ماه مارس 2020 به شمار می‌رفت.

کارشناسان اقدام چین در رهاسازی ذخایر ملی را عزم راسخ این کشور در راستای کنترل قیمت‌ها می‌دانند. سرمایه‌گذاران بر این عقیده‌اند اگرچه رهاسازی ذخایر می‌تواند قیمت مس در بازار داخل را تا حدی برای مصرف‌کنندگان نهایی مس تعدیل کند اما تاثیر پایداریدر کلیت بازار مس نخواهد داشت. 

تحلیل‌گران بانک بزرگ «سیتی‌گروپ» نیز در یادداشتی اعلام کردند اگرچه قیمت مس در ماه‌های اخیر روند نزولی داشته اما سیکل صعودی این فلز هنوز به پایان نرسیده است. طبق یادداشتی که تحلیل‌گران این بانک منتشر کرده‌اند اقدامات چین در بازار مس بیشتر در راستای دستکاری و کنترل قیمت از طریق مقابله با احتکارکنندگان بازار بوده و نه حل مشکل عدم تعادل در عرضه و تقاضای این فلز در جهان.

«سیتی‌گروپ» همچنین برآورد کرده با وجود میزان پایین ذخایر سرمایه‌گذاران در قیمت‌های پایین دوباره اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار مس خواهند کرد که همین امر دوباره باعث رشد غول‌آسای قیمت این فلز در ماه‌های آینده خواهد شد.

طبق داده‌های روز جمعه گمرک چین، صادرات مس چین برای سومین ماه متوالی در ماه می افزایش یافت که این میزان بالاترین حد صادرات ماهانه این کشور از مارس سال گذشته به شمار می‌رود. افزایش قیمت جهانی مس باعث افزایش تمایل تجار به صادرات مس به خارج از کشور چین شده است.

بر اساس داده‌های منتشر شده گمرک، با وجود رشد قیمت ماه گذشته مس در بورس فلزات لندن به یک رکورد تاریخی، نه تنها تمایل واردات مس چین کاهش پیدا نکرد بلکه در عوض منجر به تشویق صادرات به مسیرهای دیگر شد.

صادرات مس ساخته نشده و محصولات مسی ساخته شده در ماه گذشته حدود 80 هزار تن بوده که نسبت به ماه آوریل رشد 3.4 درصدی و نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد نزدیک به 68 درصدی داشته است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها