کد خبر 109607

قیمت هر تن سنگ آهن در نتیجه افزایش محدودیت‌های تولید فولاد در چین و همچنین رشد تقاضای جهانی فولاد و عبور آن از مرز 2 میلیارد تن برای اولین بار در تاریخ به مرز 220 دلار در هر تن رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، سنگ آهن بعد از یک دوره افت قیمت و رفتن تا سطح زیر 200 دلار در هر تن دوباره در نتیجه افت صادرات استرالیا به چین و افزایش میزان تقاضای فولاد خام جهانی به مرز 220 دلار در هر تن رسید.

پژوهش جدیدی که توسط بانک سرمایه‌گذاری BMO انجام شده نشان‌دهنده یک شیفت در صنعت فولاد چین است. چین بیش از نیمی از صادرات فولاد خام جهان را در اختیار داشت اما این پژوهش نشان می‌دهد که با توجه به کاهش ظرفیت تولید فولاد این کشور و حاشیه سود پایین این صنعت این جایگاه اکنون در حال از دست رفتن است.

این بانک سرمایه‌گذاری در پژوهش خود خاطرنشان کرده که با عبور میزان تقاضای فولاد خام جهان از مرز 2 میلیارد تن برای اولین بار در تاریخ  و همچنین محدودیت زیست‌محیطی دولت چین در تولید فولاد که این محدودیت‌ها در نیمه سال دوم تمدید خواهد شد، صادرات فولاد چین به شدت نسبت به ماه‌های گذشته کاهش پیدا خواهد کرد.

خروج روزانه بیش از 33 هزار تن سنگ‌آهن از مدار تولید در معدن واله کشور برزیل به دلیل محدودیت‌های نظارتی از جمله عامل دیگر افزایش قیمت سنگ آهن در جهان بوده است. همچنین روابط تیره چین و استرالیا و کاهش میزان عرضه سنگ آهن در بنادر چین بر افزایش قیمت سنگ آهن در جهان تاثیر زیادی گذاشته است.

در ماه گذشته وزارت صنایع چین دستورالعمل مدیریت ظرفیت فولادسازان این کشور را بروزرسانی کرد و با افزایش محدودیت‌ها و تمدید آنها به نیمه دوم سال، جریمه های سخت‌گیرانه‌تری نسبت به گذشته برای اجرای آن، وضع خواهد کرد. طبق این دستورالعمل فولادسازان چینی ملزم به کاهش ظرفیت تولید هستند، مگر اینکه یکی از شرایط زیر را رعایت کنند:

1- فولادساز اقدام به اصلاح ظرفیت موجود خود از کوره بلند به قوس الکتریکی EAF نموده و کک سازی و واحد آگلومره فولادساز تخریب شود.

2- فولادساز نسبت به اصلاح فناوری تولید از کوره بلند به فناوری جدید هیدروژن اقدام و کک‌سازی و آگلومره مربوطه تخریب شود.

3- فولادساز به فناوری تولید فولاد زنگ نزن به روش EKEF+AOD تجهیز شود.

طی 4 ماه ابتدای سال مصرف فولاد چین با جهش 15.5 درصدی به 356.18 میلیون تن رسیده و تولید نیز با رشد 15.8 درصدی از مرز 374.5 میلیون تن عبور کرده است.

قیمت هر تن ورق گرم فولادی در بازار ایالات متحده در حال حاضر از 1600 دلار در هر تن عبور کرده است. بانک سرمایه‌گذاری BMO برآورد کرده قیمت این محصول فولادی امسال و سال آینده همچنان بالای میانگین قیمت تاریخی خود حرکت خواهد کرد اگرچه ممکن است قیمت ورق گرم در نیمه دوم سال از سطح کنونی عقب‌نشینی کند.

اگرچه این بانک سرمایه‌گذاری برآورد کوتاه‌مدت خود از قیمت سنگ آهن را نسبت به برآورد قبلی 25 درصد افزایش داده اما انتظار دارد که قیمت پایه این ماده خام تولید فولاد برای فولادسازان طی یک سال آینده تا 100 دلار در هر تن حرکت کند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها