کد خبر 109412

قیمت سنگ آهن به دلیل کاهش شدید قیمت فولاد در چین و همچنین افت شدید تجارت خارجی این کشور در ماه می با کاهش 2.4 درصدی روبرو شد و به هر تن 202 دلار رسید و این در حالیست که کاهش قیمت سنگ آهن در بورس آتی کالا بیشتر بود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، دیروز دوشنبه قیمت سنگ آهن در نتیجه دو عامل کاهش حجم تجارت خارجی چین در ماه می و کاهش سود فولادسازان چینی به دلیل کاهش قیمت فولاد با کاهش بیش از 2 درصدی مواجه شد.

چین در ماه می 89 میلیون و 900 هزار تن سنگ آهن وارد کرد و این در حالیست که میزان واردات این کشور در ماه آوریل 98 میلیون و 600 هزار تن و در ماه مارس 102 میلیون تن بوده است.

تحلیل‌گران بازار کامودیتی‌ها بر این عقیده‌اند سهم استرالیا در صادرات سنگ آهن به چین به شدت افت کرده  و احتمالا کاهش واردات چین از استرالیا در ماه‌های آینده ادامه خواهد یافت. همچنین داده‌های تجارت خارجی چین نشان می‌دهد این کشور در ماه می 5 میلیون و 300 هزار تن صادرات فولاد داشته که نشان دهنده کاهش 34 درصدی صادرات نسبت به ماه آوریل است.

مؤسسه «کاپیتال اکونومیکز» می‌گوید کاهش واردات به دلیل کاهش سیاست‌های حمایتی دولت چین در آینده ادامه خواهد یافت. این مؤسسه همچنین در یادداشتی عنوان کرده است «پیش‌بینی ما بر این است که واردات محصولات صنعتی چین در ماه‌های آینده کاهش خواهد یافت که همین خود یک فاکتور کلیدی برای خرسی شدن قیمت کامودیتی‌ها در یک چشم‌انداز کوتاه‌مدت است».

قیمت سنگ آهن تحویل ماه سپتامبر که در حال حاضر پرترافیک‌ترین قراردادها را تشکیل می‌دهد در بورس کالای دالیان چین با کاهش 4.4 درصدی به 174 دلار در هر تن رسید. همچنین قیمت هر تن سنگ آهن عیار 62 درصد در بنادر شمالی چین با کاهش 2.4 درصدی به هر تن 202 دلار و 42 سنت رسید.

کاهش شدید قیمت فولاد باعث کاهش سودآوری فولادسازان چینی شده که مهمترین عامل افت قیمت سنگ آهن در مقطع فعلی محسوب می‌شود. تقاضای فولاد در بازار داخل چین به شدت کاهش پیدا کرده  که باعث نوسان بزرگ قیمت فولاد در کوتاه مدت شده است. کارشناسان بر این عقیده‌اند کمبود عرضه جهانی فولاد عاملی است که می‌تواند همچنان  قیمت فولاد را به سمت بالا هدایت کند.

شرکت واله بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن دنیا معدن سنگ آهن «تیمبوپِبا» و بخشی از معدن «آلگریا»  را بدلیل نگرانی از شکست سد باطله از مدار خارج کرده است. با این تعطیلی شرکت واله حدود 40 هزار تن در روز کاهش تولید سنگ آهن خواهد داشت.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها