کد خبر 109073

ذخایر مس انبارهای شانگهای چین به دلیل بسته شدن پنجره آربیتراژ بین بورس فلزات لندن و بورس شانگهای و دوری واردکنندگان از بازار مس به بالاترین حد خود از تاریخ 29 جولای سال 2019 رسیده است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، طبق گزارشی که نشریه متال بولتن منتشر کرده ذخایر مس شانگهای چین به دلیل بسته شدن پنجره آربیتراژ بین بورس فلزات لندن و بورس شانگهای چین و کاهش واردات این محصول به بالاترین حد دو سال اخیر خود رسیده است.

ذخایر آلومینیوم و نیکل در انبارهای بورس کالای شانگهای طی یک ماه گذشته نیز روند صعودی داشته  و این در حالی است که ذخایر روی در ماه می 2021 همچنان بدون تغییر مانده است.

کاهش اشتهای واردات مس به دلیل بسته شدن پنجره آربیتراژ باعث شده موجودی انبارهای مس بورس کالای شانگهای چین در ماه می 2021 به بیشترین مقدار خود از تاریخ 29 جولای سال 2019 برسد. متال بولتن در این راستا و بر اساس بررسی‌ موجودی انبارهای بورس شانگهای به این نتیجه رسیده ذخایر مس در تاریخ روز دوشنبه 31 ماه می بین 401 تا 415 هزار تن بوده که حدود 3.8 درصد نسبت به ابتدای ماه می بیشتر است. طی یک ماه اخیر در نتیجه کاهش واردات حدود 15 هزار تن مس به موجودی انبارهای شانگهای چین اضافه شده است.

فعالان بازار مس در چین اعلام کرده‌اند که بسته شدن پنجره آربیتراژ بین بورس فلزات لندن و بورس شانگهای چین باعث شده واردات این فلز کاهش شدید پیدا کند و همین امر موجب افزایش موجودی انبارهای شانگهای شده است.

بسته شدن پایدار پنجره آربیتراژ منجر به عدم خرید مس توسط واردکنندگان شده و به همین دلیل صادرکنندگان این محصول راهی به جز صادرات مس به این انبارها نداشته‌اند که همین عامل موجب رشد موجودی انبارها شده است. در حالی که قیمت مس انبارشده نیز ارزان‌تر شده اما همچنان خریداری برای آن وجود ندارد. از طرف دیگر احتیاط بازار به دلیل اقدامات اخیر دولت چین درراستای کنترل قیمت‌ها همچنان بر بازار حکمفرماست.

دولت چین اعلام کرد به دلیل بالارفتن بیش از حد قیمت کامودیتی‌ها از رشد نامعقول قیمت‌ها با اتخاذ اقداماتی در این راستا جلوگیری خواهد کرد.

ذخایر آلومینیوم نیز در ماه می روندی افزایشی داشته و این در حالیست که بعد از باز شدن پنجره آربیتراژ در پایان ماه آوریل آلومینیوم بیشتری از بورس فلزات لندن راهی انبارهای شانگهای چین شده است. طبق ارزیابی متال بولتن موجودی آلومینیوم انبارهای شانگهای چین در تاریخ 31 می به 44 تا 45 هزار تن رسیده که نزدیک 13 درصد نسبت به انتهای ماه آوریل بیشتر است. در یک ماه اخیر موجودی انبارها شانگهای حدود 5 هزار تن افزایش یافته است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها