کد خبر 109006

کاپیتال اکونومیکز

مؤسسه مشاوره «کاپیتال اکونومیکز» در گزارشی نوشت قیمت هر تن سنگ آهن تا پایان سال 2021 به 140 دلار و تا انتهای سال 2022 نیز به 120 دلار خواهد رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ‌آهن روز دوشنبه دیروز در نتیجه افزایش قیمت بیلت در چین و نیز احتمال رفع محدودیت‌های تولید فولادسازان تانگشان چین افزایش یافت.

طبق ارزیابی نشریه متال بولتن هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد در بنادر شمالی چین با رشد 4.25 درصدی به 198 دلار و 83 سنت رسید و هر تن سنگ آهن در بورس آتی کالای دالیان چین برای تحویل ماه سپتامبر با رشد 45 درصدی به 1106 یوان رسید.

قیمت میلگرد و ورق گرم فولادی چین بعد از زیان‌های چند هفته اخیر به یکباره به صورت ناگهانی افزایش یافت. دولت چین طی هفته‌های اخیر تلاش داشت که فرآیند سرکوب قیمتی محصولات زنجیره فولادی را به کار بگیرد که این امر به گفته خود فولادسازان چینی باعث زیان‌های زیادی شده است.

ماه گذشته مقامات تانگشان چین به کارخانجات این ایالت هشدار دادند تا سفارشات بازار را در سطح معقولی نگه دارند  و از عملیات نرمال شرکت‌ها حفاظت کنند. مقامات ایالت تانگشان اعلام کرده بودند هرگونه دستکاری بازار و احتکار محصولات فولادی با جریمه، مجازات‌ و تعلیق مشاغل روبرو خواهد شد.

طبق آخرین گزارشی که « کاپیتال اکونومیکز» منتشر کرد قیمت هر تن سنگ آهن تا پایان سال 2021 به 140 دلار خواهد رسید و در انتهای سال 2022 نیز شاهد قیمت سنگ آهن 120 دلاری خواهیم بود. از منظر این تحقیق بازار با مازاد سنگ آهن در جهان روبرو خواهد شد و همین عامل موجب افت شدید قیمت این محصول اولیه تولید فولاد خواهد شد.

«کاپیتال اکونومیکز» همچنین در ادامه گزارش خود آورده است اگر چه تلاش دولت چین برای مبارزه با احتکار و سفته‌بازی و همچنین دستکاری بازار باعث شده قیمت سنگ آهن طی هفته های اخیر از اوج قیمتی خود عقب نشینی کند، اما چیزی که در نهایت عامل اصلی افت قیمت خواهد شد نه فشار دولت چین بلکه فاکتورهای بنیادی ضعیف این محصول در جهان تا پایان سال 2021  و 2022 است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها