کد خبر 108861

صادرات نفت عربستان سعودی در ماه مارس 2021 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 75 درصدی را تجربه کرده و کل ارزش صادرات نفت این کشور به 14 میلیارد دلار رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از اویل پرایس، صادرات نفت عربستان سعودی در ماه مارس 2021 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 75 درصدی داشته و ارزش صادرات نفت این کشور در این ماه از مرز 14 میلیارد دلار عبور کرده است.

کاهش تقاضای نفت در سال 2020 به دلیل هجوم ویروس کرونا به کرونا نه تنها باعث افت شدید صادرات نفت این کشور در جهان شد بلکه قیمت نفت را نیز شدیدا با افت مواجه کرد.

اوپک پلاس هفته آینده به رهبری عربستان سعودی و روسیه نشست ماهانه خود را برگزار خواهد کرد تا درباره افزایش عرضه نفت به بازارها تصمیم‌گیری کنند. این در حالی است که احتمالا یکی از محورهای نشست اوپک پلاس بحث بازگشت ایران به بازار نفت خواهد بود.

«میشائیل لینچ» رئیس مؤسسه تحقیقات انرژی و اقتصادی استراتژیک در سخنانی ضمن بیان اینکه جهت‌گری کلی قیمت نفت صعود ملایم است در بخش دیگری از سخنان خود گفت مردم انتظار ثبات قیمت نفت در کوتاه‌مدت را دارند و با توجه به اینکه تقاضای نفت جهان در حال ریکاوری است، ورود نفت ایران به بازارها ممکن است کمی تعادل عرضه و تقاضای جهانی را بر هم بزند.

اما با این وجود با توجه به سرعت واکسناسیون در آمریکا و اروپا، مردم نسبت به افزایش تقاضای نفت در جهان خوشبین هستند و به همین دلیل حتی بازگشت نفت ایران تغییری در این معادله ایجاد نخواهد کرد.

در تاریخ اول ماه ژوئن که نشست اوپک پلاس برگزار می‌شود انتظار می‌رود اوپک پلاس افزایش روزانه 840 هزار بشکه برای ماه جولای را تصویب کند که در این صورت در طول تابستان احتمالا روزانه 2 میلیون بشکه نفت به عرضه نفت در بازارها افزوده خواهد شد.

برآوردهای بازار نفت مبنی بر روند مثبت قیمت و تقاضاست و احتمالا نفت به بالاترین حد دو سال اخیر خواهد رسید. همچنین از طرف دیگر طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته میزان تقاضای نفت در نتیجه افزایش مسافرت و رفع محدودیت‌های ناشی از پاندمی ویروس کرونا در سه ماهه سوم سال به روزانه 100 میلیون بشکه خواهد رسید.

انتهای خبر 

 

ارسال نظر

تازه ها