کد خبر 108790

کاخ سفید آمریکا دیروز جمعه طرح بودجه 6 تریلیون دلاری با کسری 1 تریلیون و 840 میلیارد دلاری را برای کنگره ارسال کرد که در این طرح هزینه‌ها 36.5 درصد نسبت به سال 2019 یعنی قبل از دوران ویروس کرونا افزایش داشته‌‍‌اند.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، کاخ سفید روز جمعه طرح بودجه 6 تریلیون دلاری برای سال مالی 2022 را برای کنگره آمریکا ارسال کرد که شامل افزایش در بودجه زیرساخت‌ها، آموزش و مقابله با تغییرات آب و هوایی است.

کاخ سفید به کنگره آمریکا اعلام کرده با توجه به اینکه هزینه پول در حال حاضر بسیار پایین و نرخ بهره آمریکا نزدیک به صفر است، اکنون فرصت مناسبی برای هزینه کردن در راستای تقویت اقتصاد کشور در حوزه‌های مختلف زیربنایی است. طبق گزارش کاه سفید در حال حاضر با هزینه ارزان پول می‌توان کسری بودجه را در آینده به آسانی جبران کرد.

طرح بودجه رئیس جمهور آمریکا شامل 6 تریلیون و 10 میلیارد دلار در بخش مصارف و 4 تریلیون و 170 میلیارد دلار در بخش منابع است که حاکی از افزایش 36.5 درصدی هزینه‌ها نسبت به سال 2019 یعنی قبل از شروع پادندمی ویروس کرونا در کشور است.

بودجه پیشنهادی کاخ سفید برای سال مالی 2022 با توجه به میزان هزینه‌ها و درآمدها شامل 1 تریلیون و 840 میلیارد دلار کسری است که کاهش شدیدی نسبت به دو سال قبل به دلیل هزینه‌های زیاد ناشی از ویروس کروناست اما نسبت به کسری بودجه سال 2019 که معادل 984 میلیارد دلار بود بیشتر است.

این بودجه با موافقت دموکرات‌ها از جمله «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مواجه شده اما باز هم مخالفت جمهوری‌خواهان به دلیل افزایش سطوح بدهی کشور را به همراه داشته است. همچنین سایر گروه‌های مترقی نیز به دلیل بازگشت هزینه‌های نظامی در این بودجه از آن انتقاد کرد‌ه‌اند.

«برنی سندرز» رئیس کمیته بودجه مجلس سنای آمریکا در موافقت با این بودجه اعلام کرد طرح بودجه 6 تریلیون دلاری کاخ سفید مهمترین بودجه برای خانواده‌ها در تاریخ مدرن ایالات متحده است که مشاغل زیادی با دستمزدهای عالی را خلق می‌کند که در نهایت منجر به کاهش فقر در کشور خواهد شد.

«میچ مک‌کانل» رهبر جمهوری خواهان مجلس سنای آمریکا از این بودجه انتقاد کرده و نسبت به غلتیدن کشور به دام سوسیالیسم هشدار داده است. وی گفت طرح بودجه «جو بایدن» خانواده‌های آمریکایی را در دام بدهی، تورم و کسری قرار خواهد کرد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها