کد خبر 108500

در حالیکه قیمت سنگ آهن به رکورد تاریخی ۲۴۰ دلار در تن رسیده بود با دستور کمیسیون نظارتی دولت چین در حال حاضر به نزدیکی ۲۰۰ دلار در تن رسیده و محصولات طویل نیز با افت قیمت همراه بودند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، از اواسط ماه مارس ۲۰۲۱ روند افزایش قیمت محصولات فولادی بویژه محصولات تخت و همچنین سنگ آهن و سایر مواد اولیه صنعت فولاد سرعت گرفت و بطور دقیق سطح قیمت جهانی شمش از محدوده ۴۵۰ دلار به حدود ۸۰۰ دلار رسید و این روند در چین تا نزدیک به ۹۰۰ دلار در هر تن نیز عملیاتی شد تا اینکه کمیسیون نظارتی دولت چین با دستوری شفاف فولادسازان تانگشان و شانگهای را از افزایش مجدد برحذر داشت و پیرو این اقدام جو احتیاط بر خرید و فروش ها سایه افکند و سنگ آهن که به رکورد تاریخی ۲۴۰ دلار در تن رسیده بود در حال حاضر به نزدیکی ۲۰۰ دلار در تن رسیده و محصولات طویل نیز با افت قیمت همراه بودند اما همچنان محصولات تخت سطح قبلی قیمت یعنی اسلب ۹۰۰ دلاری و ورق گرم حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در هر تن را حفظ کرده اند.

عمده دلیل دستور به توقف روند صعودی قیمت که کارشناسان بازار چین به اشتراک گذاشته اند به شرح زیر است:

* بودجه های پیش بینی شده برای پروژه های عمرانی در چین با رشد سریع قیمت فولاد که از فاکتورهای اصلی افزایش قیمت ساخت و ساز بوده به طور وسیعی نیاز به بازنگری داشته و عمده ترین دلیل ورود دولت به این فرآیند بوده است.

* چین تولیدی نزدیک به یک میلیارد تن فولاد دارد که ۶۰ درصد تولید جهانی است و حدود ۹۵ درصد فولاد تولیدی در داخل این کشور مصرف می شود و صادرات فولاد چینی ها به دلیل قیمت های غیر رقابتی چندان زیاد نیست و افزایش قیمت ها با توجه به روند واردات سنگ آهن، محصولات میانی و سایر مواد اولیه باعث خروج ارز زیادی از این کشور خواهد شد.

* علت اصلی ورود دولت چین تاثیر فولاد بر قیمت مسکن و سایر بخش های مرتبط بوده و برنامه های دولت برای سرمایه گذاری عمومی در مسکن و ساختمان های تجاری را کند کرده است.

عمده ترین دلیل این ورود مسائل سیاسی بوده و بویژه افزایش قیمت فولاد و مواد اولیه کشورهایی مانند استرالیا را که از لحاظ سیاسی شکاف های با چین دارند و چینی ها نیازمند محصولات وارداتی از اینگونه کشورها بویژه سنگ آهن و زغالسنگ هستند در موقعیت بالاتری برای چانه زنی قرار می دهد./پلنر

ارسال نظر

تازه ها