کد خبر 108155

قیمت مس در نتیجه اعتصابات کارگران بزرگترین معدن مس جهان و همچنین نگرانی از کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت مس در آمریکای لاتین به دلیل طرح‌های افزایش مالیات و افت عرضه این محصول روز دوشنبه افزایش قیمت خود را از سر گرفت.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت مس در معاملات دیروز دوشنبه به دلیل افزایش نگرانی‌ها نسبت به افت عرضه مس شیلی در نتیجه اعتصاب کارگران معدن اسکاندیدای شرکت BHP دوباره رشد خود را از سر گرفت و بیش از 1 درصد به ارزش خود افزود.

قیمت هر تن مس بورس آتی کالای نیویورک در معاملات دیروز با رشد 1.15 درصدی به 10 هزار و 354 دلار رسید و بسیاری از کارشناسان کاهش عرضه کنسانتره مس شرکت BHP را عاملی برای آغاز دوباره رشد قیمت این فلز سرخ می‌دانند.

کارگران بزرگترین معدن مس جهان یعنی «اسکاندیدا» متعلق به شرکت‌های BHP و ریوتینتو در مذاکرات خود با مقامات این شرکت درباره میزان دستمزد به توافق نرسیدند و قصد دارند اعتصابات خود را از سر بگیرند. بیش از 97 درصد کارگران شاغل در مرکز عملیاتی شرکت BHP که محل اصلی تولید تاسیسات کاتد و کنسانتره مس است و در شمال شهر سانتیاگو قرار دارد قرار است دست از کار بکشند و اعتصابات خود را آغاز کنند.

از طرف دیگر نگرانی‌ها از بابت سرمایه‌گذاری در صنعت معدن مس در آمریکای جنوبی بعد از ارائه طرح مالیات پارلمان شیلی بیش از پیش افزایش یافته است. کاندیدای چپ‌گرای ریاست جمهوری دولت پرو نیز یکی از شعارهای انتخاباتی خود را به مانند شیلی افزایش مالیات بر معادن شرکت‌های دولتی این کشور اعلام کرده و سرمایه‌گذاران صنعت مس این کشور را با نگرانی مواجه کرده است. انتخابات پرو قرار است یک ماه آینده برگزار شود و در صورت پیروزی نامزد چپ‌گرا احتمال تصویب افزایش مالیات در راستای رفع تبعیض و فقر در این کشور بسیار زیاد است.

به همین دلیل صنایع مس با بزرگترین تهدید سیاسی طی سه دهه اخیر خود مواجه شده‌اند که می‌تواند منجر به کاهش سرمایه‌گذاری در این صنعت به ویژه در آمریکای لاتین شود.

همچنین طبق گزارش‌هایی که شرکت‌های خدمات مالی چینی و کارگزاری‌های این کشور داده‌اند تقاضای شرکت‌های چینی بعد از یک دوره افت قیمت مس دوباره افزایش یافته و پرمیوم مس نیز رشد داشته است. سیاست‌های چین برای مبارزه با آلودگی زیست‌محیطی بیش از گذشته همچنان ادامه دارد و افزایش تقاضای مس در مسیر  رشد و توسعه سبز می‌تواند عاملی برای افزایش قیمت مس در آینده باشد.

اعتراضات در کشورهای آمریکای لاتین در راستای مبارزه فقر و و تبعیض و ناعدالتی از مدت‌ها پیش وجود دارد و پارلمان‌های این کشورها افزایش مالیات را به عنوان راهکاری برای مبارزه با فقر در نظر گرفته‌اند.

 

ارسال نظر

تازه ها