کد خبر 107499

بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد قیمتی دو فلز خواهر سرب و روی نسبت به سایر فلزات اساسی از جمله مس و آلومینیوم کمتر بوده که مهمترین دلیل آن مازاد عرضه این دو فلز در دو سال اخیر بوده است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، در حالی که قیمت مس نسبت به مارس 2020 یعنی پایین‌ترین قیمت این فلز در دوران پاندمی، تاکنون رشد بیش از دو برابری داشته است و این در حالیست که روی و سرب رشد قیمتی زیادی را تجربه نکرده‌اند.

بررسی قیمت روی نشان می‌دهد که قیمت هر تن روی در بورس فلزات لندن از مارس 2020 یعنی پایین‌ترین سطح قیمتی تا به امروز رشد 58  درصدی و سرب نیز در همین بازه زمانی رشد 30 درصدی را تجربه کرده است.  

دلیل عقب افتادن رشد قیمت سرب و روی را باید در گزارش مؤسسه مطالعات بین‌المللی سرب و روی جستجو کرد. طبق این گزارش این دو فلز در سال 2020 بیشیترین میزان مازاد عرضه را ثبت کرده‌اند و این مازد امسال نیز ادامه‌دار خواهد بود.

 

روند قیمتی فلزات اساسی از مارس سال گذشته تاکنون 

10

طبق گزارش دو سالانه مؤسسه مطالعات بین‌المللی سرب  و روی (ILZSG) روی پالایش یافته در سال گذشته مازاد عرضه 486 هزار تنی را ثبت کرد و برآورد می‌شود که مازاد عرضه امسال فلز روی حدود 353 هزار تن باشد.

 

وضعیت عرضه و تقاضای روی پالایش یافته در بازار جهانی

11

همچنین طبق این گزارش مازاد عرضه سرب در سال 2020 حدود 172 هزار تن بوده و برآورد می‌شود که مازاد عرضه این فلز در سال 2021 حدود 96 هزار تن خواهد بود.

 

وضعیت عرضه و تقاضای سرب پالایش یافته در بازار جهانی

12

مازاد عرضه این دو فلز خواهر نسبت به تقاضای آنها برای سومین سال متوالی باعث شده که میزان رشد قیمتی این دو فلز کمتر از حد انتظار نسبت به سایر فلزات اساسی به ویژه مس و آلومینیوم باشد.

استخراج روی در معادن به دلیل حمله ویروس کرونا  باعث شد که در سال 2020 نسبت به سال 2019 افت 4.9 درصدی را تجربه کند و به نظر می‌رسد امسال طبق برآوردها استخراج روی در معادن رشد 1.6 درصدی خواهد داشت.

میزان واردات چین از جمله عواملی بوده است که رشد قیمتی روی و سرب نسبت به سایر فلزات اساسی به ویژه مس و آلومینیوم را به تاخیر بیندازد. خالص واردات روی پالایش یافته چین در سال 2020 افت 6 درصدی داشته و به 512 هزار تن رسیده است که دومین سال متوالی افت واردات چین را نشان می‌دهد. خالص واردات سرب پالایش یافته توسط چین در دو سال گذشته افت شدید را تجربه کرده به طوری که از 102 هزار تن در سال 2018 به 17 هزار تن در سال 2020 رسیده است.

بررسی ذخایر انبارهای بورس فلزات لندن نشان می‌دهد که سال گذشته ذخایر روی رشد 150 هزار تنی داشته است که نشان دهنده افت واردات این محصول بوده است.

بررسی سوپر چرخه قیمتی دهه 2000 کامودیتی‌ها نیز نشان می‌دهد که قیمت مس در نتیجه واردات چین در سال 2011 به اوج قیمتی خود یعنی 10190 دلار در هر تن رسید. روی بیشترین میزان قیمت خود را در سال 2006 تجربه کرد و این در حالی است که سرب یک سال بعد یعنی سال 2007 بالاترین حد تاریخی خود را ثبت کرد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها