کد خبر 107498

مجلس نمایندگان شیلی طرح افزایش مالیات تا سقف 75 درصد برای قیمت‌های مس بالای 4 دلار در هر پوند را تصویب کرد و آن را برای تصویب نهایی به مجلس سنای کشور فرستاد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، مجلس سفلی شیلی طرحی را تصویب کرده که به موجب آن شرکت‌های مس باید 75 درصد میزان فروش خود در قیمت‌های حداکثری مس را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند.

این طرح در صورت تصویب یکی از سنگین‌ترین مکانیسم‌های مالیاتی صنعت معدن در جهان محسوب می‌شود که به صورت بالقوه می‌تواند سرمایه‌گذاری در صنعت مس کشور شیلی را با اختلال روبرو کند و البته از طرف دیگر می‌تواند باعث افزایش قیمت مس در جهان شود.

قانون‌گذاران شیلی روز پنجشنبه با 78 رای موافق در برابر 55 رای مخالف طرح مالیات 75 درصدی فروش مس را تصویب کردند و این طرح را برای تصویب نهایی به مجلس سنای این کشور فرستادند. این طرح در صورت تصویب در مجلس سنا باید توسط دولت این کشور نیز تایید شود.

طبق طرح مورد نظر در صورتی که قیمت هر پوند مس بین 2 تا 2.5 دلار باشد نرخ مالیات فروش مس 15 درصد خواهد بود که کمترین میزان است و در صورتی که نرخ فروش مس به ازای هر پوند بالای 4 دلار باشد مالیات تا 75 درصد افزایش خواهد یافت.

در طرح کنونی مالیات، نرخ مؤثر مالیات بر فروش مس 21.5 درصد است اگرچه تولیدکنندگان می‌توانند هزینه‌های پالایش مس خود را کاهش دهند.

بسیاری از کارشناسان صنعت مس بر این عقیده‌اند که این طرح ایرادات زیادی دارد و در مجلس سنای شیلی رد خواهد شد.

این اقدام مجلس نمایندگان شیلی باعث انتقادات صنایع مس بزرگترین تولیدکننده مس جهان شده است و آن را اقدامی درراستای کنترل دولتی بر صنعت مس قلمداد کرده‌اند.

این طرح توسط حزب کمونیست و حزب انقلاب دموکراتیک شیلی که اپوزیسیون دولت است حمایت می‌شود و «دانیل نونز» یکی از موافقان این طرح از حزب کمونیست شیلی بر این عقیده است که این میزان مالیات باعث می‌شود که سالانه 7 میلیارد دلار در اختیار دولت برای رفع نابرابری‌ها قرار بگیرد. تصویب این طرح در مجلس نمایندگان در حالی است که دولت «سباستین پینیه‌را» با این طرح مخالف است.  

9

دوبت برآورد کرده کل بار مالیاتی برای معادن بزرگ کشور با این طرح از مرز 80 درصد عبور خواهد کرد و برخی از نمایندگان اپوزسیون دولت گفته‎‌اند این طرح جایگزین سیستم مالیات دهی کنونی خواهد شد و این بدین معناست که کل بار مالیاتی 50 درصد خواهد بود. این رقم بسیار بیشتر از نرخ مالیات بر فروش مس در سایر کشورهاست.

شیلی در حال حاضر از نابرابری شدید رنج می‌برد و مجلس نمایندگان در تلاش است تا با تصویب طرح‌هایی میزان نابرابری در کشور را کاهش دهد. شیلی اکنون 28 درصد کل تولید مس جهان را در اختیار دارد و افزایش بار مالیاتی شرکت‌هایی که از نرخ‌های بالای مس سود می‌برند یکی از راهکارهایی است که مجلس نمایندگان برای رفع نابرابری در کشور اتخاذ کرده است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها