کد خبر 107433

قیمت جهانی مس امروز با رشد قیمت و در نتیجه افزایش تنش بین چین استرالیا از مرز 10350 دلار عبور کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت جهانی مس در معاملات آخرین روز هفته در بورس فلزات لندن با رشد بیش از 2.5 درصدی هم اکنون از مرز 10350 دلار عبور کرده و به 10360 دلار رسیده است. 

افزایش تنش بین چین و استرالیا و تعلیق فعالیت های اقتصادی با استرالیا توسط دولت چین عامل رشد قیمت کامودیتی‌ها در بازار امروز شده است. 

قیمت مس اکنون بالاترین قیمت تاریخی خود را لمس کرده و حتی از نقطه اندکی بیش از 10 هزار دلار سال 2011 نیز عبور کرده است و در حال ثبت رکوردهای تاریخی جدیدی است. 

کمیسیون ملی توسعه و اصلاح چین در واکنش به لغو معاهده «کمربند و جاده» توسط دولت استرالیا فعالیت های اقتصادی با این کشور را به حالت تعلیق درآورده و از دیروز قیمت کامودیتی‌ها به شدت در حال افزایش است. 

قیمت های مواد اولیه تولید فولاد نیز رشد کرده اند به طوری که قیمت هر تن سنگ آهن عیار 62 درصد از مرز 200 دلار عبور کرده و یک رکورد تاریخی بی سابقه ای از خود به جای گذاشته است. 

افزایش تجارت خارجی چین که داده‌های آن امروز منتشر شد در رشد قیمت کامودیتی‌ها نیز اثرگذار بوده است و نوید ریکاوری اقتصاد جهانی از پاندمی ویروس کرونا را می‌دهد. 

طبق گزارش گمرک چین صادرات چین در ماه آوریل رشد 32.3 درصدی داشته و این در حالی است که واردات این کشور رشد بیش از 43 درصدی را تجربه کرده است. مازاد تجاری چین طبق این گزارش اکنون به 42 میلیارد و 860 میلیون دلار رسیده است. 

اقتصاددانان در نظرسنجی‌ها بر این عقیده بودند که مازاد تجاری چین در ماه آوریل بیش از 28 میلیارد خواهد بود اما انتشار آمار واقعی یک شکاف عظیم در افزایش مازاد تجاری را نشان می‌دهد. طی ماه مارس مازاد تجاری چین بیش از 13 میلیارد دلار بود. 

انتهای خبر 

 

ارسال نظر

تازه ها