کد خبر 107431

به دنبال افزایش تنش بین دو کشور چین و استرالیا قیمت سنگ آهن عیار 62 درصد با رشد نزدیک به 5 درصد در یک روز از مرز 200 دلار در هر تن عبور کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت هر تن سنگ آهن بعد از افزایش تنش بین چین و استرالیا و تعلیق فعالیت اقتصادی چین با استرالیا با افزایش روبرو شد و اکنون طبق ارزیابی متال بولتن از مرز 200 دلار عبور کرده است.

طبق ارزیابی نشریه متال بولتن قیمت هر تن سنگ آهن عیار 62 درصد در بنادرشمالی چین رکورد جدیدی از خود به جای گذاشته و در تاریخ پنجشنبه 6 می یعنی 16 اردیبهشت به 201 دلار و 88 سنت در هر تن رسیده که نزدیک 5 درصد نسبت به روز قبل بیشتر است.

همچنین قیمت هر تن سنگ آهن عیار 65 درصد از مبدا برزیل به مقصد چین نیز به رکورد 234 دلار در هر تن رسیده است.

استرالیا در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن در جهان محسوب می‌شود  و بیش از دو سوم سنگ آهن وارداتی چین را تشکیل می‌دهد. چین نیز بزرگترین تولیدکننده فولاد در جهان است و تحریم‌هایی را علیه استرالیا از شراب تا زغال سنگ اعمال کرده و به دنبال راه‌هایی است تا وابستگی خود به سنگ آهن استرالیا را کاهش دهد.

دولت پکن روز پنجشنبه ۶ مه (۱۶ اردیبهشت) به تلافی لغو یک پیمان همکاری زیربنایی موسوم به «کمربند و جاده» از سوی استرالیا و نیز تهدید این کشور به لغو قرارداد اجاره بندر داروین به یک شرکت چینی، تعامل اقتصادی خود با استرالیا را به حالت تعلیق در آورد.

«دن تیهان» وزیر تجارت استرالیا تصمیم کمیسیون ملی توسعه و اصلاح چین برای تعلیق روابط اقتصادی با استرالیا را ناامیدکننده خواند چرا که به روابط اقتصادی بین دو کشور لطمه خواهد زد.  

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها