کد خبر 107425

افزایش تنش بین چین و استرالیا و لغو معاهده تجاری بین دو کشور از سوی چین باعث رشد قیمت کامودیتی‌ها به ویژه مواد اولیه تولید فولاد از جمله سنگ آهن و زغال سنگ و قراضه شده است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، دولت پکن روز پنجشنبه ۶ مه (۱۶ اردیبهشت) به تلافی لغو یک پیمان همکاری زیربنایی موسوم به «کمربند و جاده» از سوی استرالیا و نیز تهدید این کشور به لغو قرارداد اجاره بندر داروین به یک شرکت چینی، تعامل اقتصادی خود با استرالیا را به حالت تعلیق در آورد.

روابط چین و استرالیا پیش از این به دو دلیل دیگر به تیرگی گراییده بود. دلیل نخست آن بود دولت کانبرا خواستار تحقیق مستقلی در مورد منشأ بیماری کرونا در چین شد و دلیل دوم آن که مقامات استرالیایی ساخت شبکه نسل پنجم تلفن همراه (۵جی) به دست غول مخابراتی هوآوی در کشورشان را ممنوع کردند.

با افزایش تنش بین دو کشور قیمتهای صبح جمعه بورسهای شانگهای و دالیان چین همچنان صعودی و تحت فشار تنش در روابط چین و استرالیا، خریداران نگران اعمال محدودیت صادرات سنگ آهن و مواد معدنی کلیدی از سوی استرالیا به سمت چین هستند .

سیاست جدید چین در مورد لغو حقوق گمرکی واردات محصولات معدنی شامل سنگ آهن باعث تحریک قیمتهای مواد اولیه فولادسازان و اثرگذاری در قیمتهای قراضه وارداتی ترکیه است. از زمان اعلام این سیاست، قیمت جهانی قراضه صعودی بوده است.

فولادسازان ترکیه تحت فشار رشد قراضه قیمتهای محصولات طویل خود از جمله میلگرد را افزایش داده و به محدوده 826 دلار در هر تن رساندند تا وضعیت خود را منطبق بر شرایط جدید کنند.

همچنین قیمت هر تن سنگ اهن در معاملات امروز رشد 6.37 درصدی داشته و قیمت کک نیزی 2.4 درصد افزایش یافته است. قیمت هر تن زغال سنگ با افزایش تنش بین دو کشور 3.25 درصد در معاملات امروز رشد داشته و میلگرد نیز به دلیل رشد قیمت مواد اولیه افازیش 1.1 درصدی را تجربه کرده است. همچنین قیمت‌های مس، آلومینیوم و روی نیز با این سیاست اکنون روند صعودی به خود گرفته و نزدیک 3 درصد رشد قیمتی را تجربه کرده اند. 

انتهای خبر 

 

 

ارسال نظر

تازه ها