کد خبر 107370

خروج بعضی از اقتصادهای بزرگ جهان از پاندمی کووید ۱۹ و اوج‌گیری فعالیت تولیدی این کشورها و همچنین عادی شدن رفت و آمدها باعث رشد هزینه مواد خام در جهان شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص اسپات کامادیتی بلومبرگ که قیمت ۲۳ ماده خام را دنبال می‌کند، روز سه شنبه ۰.۸ درصد رشد کرد و به بالاترین حد از سال ۲۰۱۱ رسید. این شاخص از مارس سال گذشته که به پایین‌ترین رکورد در چهار سال گذشته نزول کرده بود، بیش از ۷۰ درصد جهش پیدا کرده است.

با خروج بعضی از اقتصادهای بزرگ جهان از پاندمی کووید ۱۹ و اوج‌گیری فعالیت تولیدی این کشورها، قیمت فلزات افزایش پیدا کرده است. عادی شدن رفت و آمد در این کشورها قیمت‌های انرژی را هم تقویت کرده است. در این بین، محصولات کشاورزی نظیر ذرت، گندم و شکر به دلیل خشکسالی که به محصول برزیل، آمریکا و اروپا خسارت زده است، افزایش پیدا کرده است. چین هم خرید مواد را افزایش داده است.

رشد هزینه مواد خام، قیمت همه چیز از خانه تا مواد غذایی و دستمال کاغذی و پوشک را افزایش داده و نگرانی‌ها نسبت به تورم در سراسر جهان را برانگیخته است.

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا و رئیس سابق بانک مرکزی این کشور، اوایل روز سه شنبه در مصاحبه‌ای گفته بود ممکن است لازم باشد نرخ‌های بهره زودتر از موعد افزایش پیدا کند تا مانع از داغی بیش از حد اقتصاد شود با این حال وی بعدا گفت افزایش نرخ‌های بهره را پیش‌بینی نکرده و نرخ بالاتر تورم را انتظار ندارد.

آمریکا و چین به سرعت در حال احیا از پاندمی هستند و احیای این اقتصادهای بزرگ، تقاضا برای همه نوع کالایی از خودرو تا دستگاه‌های الکترونیکی و زیرساخت را تقویت کرده است. فورد موتور افزایش ۲.۵ میلیارد دلاری هزینه ناشی از افزایش قیمت فولاد، آلومینیوم و فلزات ارزشمند تا پایان سال ۲۰۲۱ را پیش‌بینی کرده است.

بسته ۲.۵ تریلیون دلاری هزینه برای زیرساخت از سوی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و پیش‌بینی شتاب گرفتن رشد پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی و خودروهای برقی با توجه به وعده‌های اقلیمی، باعث شده است قیمت‌های فلزات افزایش پیدا کرده و نگرانی‌هایی نسبت به کمبود عرضه ایجاد شود.

اما اگرچه قیمت کالاها بالا رفته اما به معنای شروع یک ابرسیکل دیگر نیست که به عنوان دوره طولانی بالا ماندن قیمت‌ها از میانگین بلندمدت تعریف می‌شود.

تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان معتقدند با بازگشت کارکنان به محل کار، تقاضا از کالاها به خدمات چرخش پیدا می‌کند و تقاضا برای فلزات به منظور تولید لوازم الکترونیکی خانگی کاهش پیدا می‌کند.

طبق پیش‌بینی موسسه کپیتال اکونومیکس، قیمت سنگ آهن که اخیرا به رکورد بالایی صعود کرد ممکن است تا پایان سال حدود ۲۰ درصد ریزش پیدا کند و مس که ماه گذشته به بالای ۱۰۰۰۰ دلار در هر تن رسید، به حدود ۸۲۵۰ دلار در سه ماهه چهارم عقب‌نشینی خواهد کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، نوسان قیمت کالا تاثیر قابل توجهی روی هزینه زندگی دارد زیرا همه موارد شامل قیمت سوخت، برق، غذا و پروژه‌های ساختمان‌سازی را دربرمی‌گیرد.

همچنین بر شرایط تجارت، نرخ مبادله ارزی و سیاست کشورهای متکی به کالا مانند روسیه، برزیل و شیلی تاثیرگذار است./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها