کد خبر 106764

ریکاوری اقتصاد جهانی از پاندمی ویروس کرونا و همچین اعتراضات کارگران بنادر شیلی باعث افزایش قیمت مس به قله تاریخی 10 سال اخیر شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت مس بعد از ریکاوری جهان از پاندمی ویروس کرونا روند رو به رشد خود را از سر گرفت و این در حالی است که کارگران بنادر شیلی علیه دولت این کشور اعتصاب کردند.

قیمت مس تحویل ماه می در معاملات روز دوشنبه در بورس کالای نیویورک 2 درصد افزایش یافت و به 9795 دلار در هر تن افزایش یافت.

با افزایش قیمت مس در جهان ارزش سهام شرکت‌های تولیدکننده مس، سنگ‌آهن و سایر مواد معدنی نیز در بورس‌های جهانی افزایش یافته است. ارزش هر سهم شرکت معدنی گلنکور روز دوشنبه 3.3 درصد افزایش یافت و قیمت هر سهم شرکت آمریکایی «فری پورت» نیز در بورس نیویورک رشد 6.6 درصدی را تجربه کرد.

همچنین ارزش سهام شرکت‌های واله، BHP، و ریوتینتو رشد بالای 1.5 درصدی را تجربه کرده‌ است.

کارگران بنادر شیلی در اعتراض به مصوبه رئیس جمهور یعنی «سباستین پینیه‌را» مبنی بر جلوگیری از دور سوم برداشت از صندوق بازنشستگی کشور توسط مردم اعتراض کردند. این موضوع صادرات مس این کشور را تحت تاثیر قرار داده و کاتالیزور افزایش قیمت مس طی روزهای اخیر شده است. شیلی در حال حاضر 25 درصد تولید مس دنیا را در اختیار خود دارد و جلوگیری از صادرات این کشور باعث کمبود شدید عرضه مس در جهان خواهد شد.

از طرف دیگر بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس برآورد کرده است که قیمت جهانی مس تا سال 2025 به نقطه 15 هزار دلار در هر تن خواهد رسید که مهمترین دلیل آن برنامه دولت‌ها برای توسعه زیرساخت‌های سبز است که منجر به افزایش تقاضا برای قیمت مس با توجه به کمبود عرضه آن در جهان است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها