کد خبر 106681

قیمت جهانی مس طی روزهای اخیر افزایش قیمت یافته و با عبور از مرز 9600 دلار رکورد قیمتی 10 سال اخیر خود را شکست.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت جهانی مس دوباره طی روزهای اخیر روند صعودی به خود گرفته و اکنون با عبور از رکورد 9600 دلار در هر تن به بالاترین حد خود از سال 2011 رسیده است.

رشد اقتصادی چین در سه ماهه اول سال از جمله عواملی است که در رشد قیمت مس تاثیر داشته است. رشد اقتصادی چین به معنای افزایش تقاضای چین برای بسیاری از کامودیتی‌ها از جمله مس است که باعث رشد قیمت این فلز سرخ در جهان شده است.

برنامه بیش از 2.3 تریلیون دلاری جو بایدن برای توسعه زیرساخت‌های ایالات متحده و همچنین افزایش بودجه دولت این کشور برای توسعه انرژی پاک یکی از مهمترین عواملی است که تقاضای مس در آینده را افزایش خواهد داد.

نه تنها ایالات متحده بلکه سایر کشورها از جمله چین و اتحادیه اروپا نیز برنامه‌های کلان و بلندمدتی برای توسعه زیرساخت‌های سبز دارند و همین امر تولیدکنندگان مس را به افزایش تولید در این حوزه ترغیب خواهد کرد. 

افت شاخص دلار و همچنین چشم‌انداز مثبت رشد اقتصادی در جهان از جمله عوامل دیگری بودند که در رشد قیمت کامودیتی‌ها به ویژه مس تاثیر داشت. از طرف دیگر کاهش عرضه مس در جهان یکی از نگرانی‌های کشورها محسوب می‌شود به ویژه اینکه شرکت‌های بزرگ معدنی جهان در حال حاضر به دلیل مشکلات ناشی از ویروس کرونا با افت تولید مواجه شده‌اند.

انتهای خبر 

ارسال نظر

تازه ها