کد خبر 106615

در ادامه کمبود عرضه پالادیم در بازارهای جهانی، قیمت این فلز گرانبها همراه با افزایش درخواست خودروسازان، جهش یافت و از ۲۹۰۰ دلار در هر اونس عبور کرد.

به گزارش بااقتصاد، قیمت پالادیم که به طور یکنواخت در حال رشد بود، در روز جمعه به بالاترین رقم رسید و از ۲۹۰۰ دلار در هر اونس گذشت.

قیمت پالادیم در ماه ژوئن (تیرماه سال گذشته) حدود ۳ درصد بالا رفت، رکورد قبلی خود را که در فوریه ۲۰۲۰ ثبت کرده بود شکست و به حداکثر قیمت ۲۹۲۹ دلار رسید. قیمت لحظه‌ای پالادیم در آن زمان ۶۰ درصد افزایش یافته و به ۲۹۳۰ دلار رسیده بود.

ارزش این فلز گرانبها برای سومین ماه پیاپی رو به افزایش بوده و بیش از ۳۰ درصد طی این مدت بالا رفته است. این افزایش قیمت در بحبوحه افزایش نگرانی در مورد کمبود عرضه این فلز با بالا رفتن تقاضا از طرف خودروسازان صورت گرفته است. صنعت خودروسازی نیاز بالایی به پالادیم دارد. از قدیم از این فلز در ساخت مبدل‌های کاتالیزوری جهت کنترل تولید آلاینده‌ها با  کاهش میزان سمی بودن گازهای تولید شده استفاده شده است.

بازار پالادیم چندین سال است با کمبود تولید مواجه است.

بیشتر استخراج این فلز کمیاب از معادن دو کشور صورت می‌گیرد. بیش از ۸۰ درصد از  پالادیم جهان به عنوان محصول فرعی معدن‌کاری نیکل در روسیه و معدن‌کاری پلاتین در آفریقای جنوبی به دست می‌آید./ تسنیم

 

ارسال نظر

تازه ها