کد خبر 105999

بورس نزدک در اطلاعیه‌ای اعلام کرد قیمت هر سهم شرکت «کوین‌بیس» که قرار است امروز چهارشنبه به صورت مستقیم عرضه اولیه شود 250 دلار است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از سی ان بی سی،  شرکت «کوین‌بیس» به عنوان یکی از صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال دنیا قرار است امروز در بورس نزدک آمریکا به صورت مستقیم عرضه اولیه شود.

یک روز مانده به عرضه اولیه شرکت، بورس نزدک اعلام کرد قیمت هر سهم این شرکت 250 دلار است. با این قیمت اکنون ارزش بازار «کوین‌بیس» 65 میلیارد دلار است.

«کوین‌بیس» اولین شرکتی است که به صورت مستقیم (Direct Listing) در بورس نزدک عرضه اولیه می‌شود. پیش از این تنها پنج شرکت یعنی «اسپاتیفای»، اسلک»، «پالانتیر»، «آسانا» و «روبلاکس» به صورت مستقیم در بورس عرضه شده بودند که همه آنها در بورس نیویورک به روش مستقیم عرضه اولیه شدند.

تفاوت «عرضه اولیه مستقیم» سهام با «IPO» به روش سنتی این است که در عرضه اولیه مستقیم سهام موجود به عموم واگذار می‌شود و در بازار قیمت هر سهم توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. اما در روش «آی پی او» بخشی از شرکت به سرمایه‌گذاران نهادی واگذار می‌شود و شرکت سرمایه جدید تحصیل می‌کند. در واقع در این روش شرکت سرمایه خود را در ازای واگذاری بخشی از خود افزایش می‌دهد و سهام جدید منتشر می‌کند. 

همچنین این شرکت اولین شرکت حوزه ارزهای دیجیتال است که سهام آن به صورت مستقیم به عموم واگذار می‌شود. طبق گزارش سی ان بی سی، در صورتی که ارزش بازار آن از 100 میلیارد دلار عبور کند تبدیل به یکی از 85 شرکت بزرگ آمریکا خواهد شد.

افزایش ارزش ارزهای دیجیتال به ویژه بیت‌کوین و ایتریوم باعث افزایش ارزش بازار این شرکت شده است و بورس نزدک قیمت هر سهم آن را 250 دلار ارزیابی کرده است.

«کوین‌بیس» هفته گذشته گزارش عملکرد سه ماهه اول سال 2021 خود را منشتر کرد که طبق این گزارش درآمد این شرکت در این بازه زمانی 9 برابر شده و به 1 میلیارد و 800 میلیون دلار رسیده است. همچنین سود خالص این شرکت از 32 میلیون دلار در سه ماهه اول سال 2020 به 800 میلیون دلار در سه ماهه اول سال 2021 رسیده است که نشان از عملکرد فوق العاده این شرکت در فصل اول سال 2021 دارد. مهمترین دلیل افزایش سود خالص این شرکت رشد غول‌آسای ارزش ارزهای دیجیتال در این بازه زمانی است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها