کد خبر 105872

بازارهای آسیایی، در پی تعطیلی مجتمع‌های پتروشیمی برای انجام تعمیرات دوره‌ای، نگهداری و همچنین بهبود شرایط اقتصادی و افزایش تقاضا از سوی مشتریان، با کاهش شدید و محدودیت عرضه محصولات پلی‌اتیلن و بنزن مواجه شده اند.

به گزارش بااقتصاد، به‌دنبال تقویت سرعت بهبود شرایط اقتصادی در آسیا، عرضه پلی‌اتیلن (PE) و بنزن در پی تعطیلی کارخانه‌های تأمین کنندگان این محصولات به‌دلیل اجرای عملیات تعمیر و نگهداری دوره‌ای و در عین حال افزایش تقاضا ازسوی مشتریان، با محدودیتی شدید روبه‌رو شده است.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین برآورد خود پیش بینی برای رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۱ برای اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه در آسیا را به ۸.۶ درصد افزایش داد، به‌طوری که این ارزیابی نشان‌دهنده بهبود فراتر از سطح انتظار پس از کاهش قرنطینه‌ها در بعضی از کشورهای بزرگ است.

در منطقه جنوب شرق آسیا، به‌دلیل آغاز فصل اجرای عملیات تعمیرات دوره‌ای و نگهداری برنامه‌ریزی شده مجتمع‌های پتروشیمی در ماه‌های آوریل و مه، به‌ویژه در تایلند، واردات پلی‌اتیلن برای تامین ذخیره‌سازی‌ها تا چند هفته دیگر ادامه خواهد داشت.

در هند، یک تولیدکننده اصلی نیز قرار است کارخانه تولید پلی‌اتیلن با سبک (LDPE) خود را برای انجام عملیات تعمیرات دوره‌ای و نگهداری در ماه آوریل تعطیل کند.

با این حال، فعالیت بیشتر تولیدکنندگان در دیگر مناطق آسیا هم به‌دلیل تعطیلی تا اواسط سال به‌طور موقت متوقف خواهد بود.

امی یو، تحلیلگر ارشد مؤسسه آی‌سی‌آی‌اس در این باره، گفت: محموله‌های وارداتی از آمریکا ممکن است در ماه آوریل به‌دلیل تقاضای شدید در ایالات متحده، برای بازار آسیا شرایط مطلوبی داشته باشد، اگرچه کارخانه‌های بیشتری در آمریکا از ماه مارس تولید خود را ازسر گرفتند.

وی افزود: تقاضا در پیشنهادهای سطح بالا برای پلی‌اتیلن کاهش یافته است، اما تقاضا از سوی صنایع بسته‌بندی باید به‌دلیل تبلیغات برای خرده فروشی در اواسط سال و تعطیلات در آسیا، مانند آیین MAY Day Golden در چین و جشنواره سونگکران Songkran در تایلند اوج می‌گیرد.

چین از یکم تا پنجم ماه مه در تعطیلات روز کارگر خواهد بود، در حالی که تایلند در ۱۳تا ۱۵ آوریل برای جشنواره Songkran سونگکران که سال نو این کشور است تعطیل می‌شود

تحلیلگر ارشد مؤسسه آی‌سی‌آی‌اس گفت: با آغاز ساخت و ساز بیشتر، ظرفیت بهره‌گیری از کارخانه‌های تولید لوله‌های پلاستیکی در سه ماه دوم امسال افزایش می یابد.

در چین، ذخیره‌سازی‌های پلی‌اتیلن همچنان بالاست که نشان از کاهش پیشنهادها برای افزایش فروش از سوی فروشندگان است، در حالی که چشم‌انداز عرضه در طولانی مدت افزایشی بود.

تحلیلگر ارشد مؤسسه آی‌سی‌آی‌اس گفت: حدود ۸۰۰ هزار تن ظرفیت جدید پلی‌اتیلن در چین برای راه‌اندازی آزمایشی در سه ماه دوم برنامه‌ریزی شده است./ نیپنا

 

ارسال نظر

تازه ها