کد خبر 105457

بازارهای مالی طی هفته رویدادهای مهمی از قبیل نشست صندوق بین‌المللی پول و انتشار برآورد جدید رشد اقتصاد جهانی در سال 2021 و نیز سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا را پیش رو خواهند داشت که این رویدادها می‌توانند بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار دهند.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، بازارهای مالی در هفته‌ی پیش رو رویدادهای مهمی را از سر خواهند گذراند که مهمترین آنها به شرح زیر هستند:

1. ادامه صعود بازار سهام آمریکا

بازار سهام آمریکا ماه آوریل را قدرتمندانه آغاز کرده به طوری که پنجشنبه هفته گذشته شاخص اس اند پی توانست نقطه 4 هزار واحدی را تاچ کند. این سودآوری بازار سهام می‌تواند با گزارش وزارت کار آمریکا ادامه پیدا کند. این وزارتخانه در گزارش روز جمعه وضعیت بازار کار را تشریح کرد و اعلام کرد در ماه مارس تعداد 916 هزار نفر توانستند وارد بازار کار شوند که این رقم در هفت ماه اخیرتقریبا بی‌سابقه بوده است.

رونمایی از بسته مالی 2.3 تریلیون دلاری توسط «جو بایدن» در راستای توسعه زیرساخت‌های آمریکا یکی دیگر از محرک‌های بازار بوده و انتظار می‌رود این روند صعودی بازار ادامه پیدا کند. رئیس جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد طی هفته‌های آینده از بسته مالی دیگری به ارزش تقریبی 2 تریلیون دلار رونمایی خواهد کرد.

جمعه هفته گذشته بازار سهام آمریکا در این کشور و برخی دیگر از کشورهای اروپایی تعطیل بود و این تعطیلی در برخی از کشورها به دلیل عید پاک همچنان ادامه خواهد داشت.

2. برگزاری نشست صندوق بین‌المللی پول (IMF)

صندوق بین‌المللی پول روز دوشنبه نشست بهاره خود را به صورت مجازی برگزار خواهد کرد و سیاست‌گذاران در این نشست گزارشی از وضعیت اقتصادهای کشور و اثرات پاندمی کرونا را ارائه خواهند داد.

صندوق بین‌المللی پول همچنین در این نشست پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی سال 2021 و 2022 را به‌روزرسانی خواهد کرد. پیش از این «کریستینا جورجیوا» رئیس صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد برآورد جدید مجمع جهانی اقتصاد حاکی از افزایش چشم‌انداز رشد اقتصادی نسبت به برآورد ماه ژانویه است و رشد اقتصادی امسال طبق گزارش این مجمع حدود 5.5 درصد خواهد بود.

روز چهارشنبه نشست وزیران اقتصاد کشورهای گروه «جی 20» نیز برگزار خواهد شد تا درباره تسویه بدهی کشورها بحث و گفتگو کنند.

3. انتشار صورت‌جلسه نشست فدرال رزرو آمریکا

فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه صورت‌جلسه ماه مارس خود را منتشر خواهد کرد  و دیدگاه‌های بانک مرکزی آمریکا درباره نرخ تورم در معرض دید سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت.

«جروم پاول» رئیس فدرال رزرو بعد از نشست ماه مارس به نگرانی‌ها از بابت افزایش نرخ تورم خاتمه داد و گفت سیاست‌گذاران این نهاد فشار تورمی در این مقطع را گذرا و موقتی می‌دانند. این در حالی است که بانک مرکزی اروپا نیز روز پنجشنبه صورت جلسه آخرین نشست خود را منتشر خواهد کرد.

4. سخنرانی «پاول» در نشست صندوق بین‌المللی پول

رئیس فدرال رزرو آمریکا در پنلی که روز پنجشنبه به میزبانی صندوق بین‌المللی پول برگزار خواهد شد درباره وضعیت اقتصاد جهانی سخنرانی خواهد کرد. همچنین سایر اعضای فدرال رزرو آمریکا در طول هفته کنفرانس‌هایی را برگزار خواهند کرد و سرمایه‌گذاران به دقت این کنفرانس‌ها را زیر نظر خواهند گرفت.

روز دوشنبه «ژانت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا در وبیناری به میزبانی «شورای شیکاگو در باب امور جهانی» درباره ریکاوری اقتصاد جهانی از اثرات پاندمی کرونا سخنرانی خواهد کرد.

5. انتشار داده‌های مهم اقتصادی در ایالات متحده

مؤسسه مدیریت تولید ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه داده‌های مربوط به شاخص خدمات آمریکا را منتشر می‌کند که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بسیار حائز اهمیت باشد. داده‌های مربوط به فعالیت کارخانجات آمریکا هفته گذشته منتشر شد که طبق این گزارش شاخص خرید مدیران بخش تولید آمریکا توانست در ماه مارس رکورد 37 سال گذشته خود را بشکند. این داده نشان می‌دهد که مسیر ریکاوری اقتصاد آمریکا در حال هموار شدن است.

همچنین روز پنجشنبه به‌روزرسانی تعداد درخواست بیمه بیکاری توسط وزارت کار آمریکا منتشر می‌شود و تورم تولیدکننده نیز روز جمعه در معرض دید سرمایه‌گذاران قرار خواهد گرفت که می‌تواند سرنخ‌هایی از فشار تورمی را به جامعه منتقل کند.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها