کد خبر 104661

طی هفته جاری رویدادهای مهمی از قبیل نشست‌های فدرال رزرو آمریکا، بانک انگلستان، بانک ژاپن برگزار و شاخص خرده‌فروشی آمریکا و سود سه ماهه چهارم شرکت‌هایی از قبیل «نایک» و «فدکس» منتشر خواهد شد که هر کدام از آنها می‌توانند بازارهای مالی را جهت‌دهی کنند.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، بازارهای مالی جهان در هفته جاری رویدادهای مهمی را تجربه خواهند کرد که مهمترین آنها برگزاری نشست‌ سیاست‌گذاری پولی بانک‌های مرکزی آمریکا، ژاپن و انگلستان خواهد بود که خروجی این نشست‌ها می‌تواند تاثیرات مهمی بر بازارهای مالی داشته باشد.

1. جلسه فدرال رزرو آمریکا

فدرال رزرو آمریکا طی هفته جاری روز چهارشنبه یک نشست دو روزه را برگزار خواهد کرد و سیاست‌های پولی را مورد بررسی قرار خواهد داد. سرمایه‌گذاران پیش‌بینی کرده‌اند که نرخ بهره در این نشست به احتمال زیاد بدون تغییر و بین صفر و 0/25 درصد باقی خواهد ماند.

کنفرانس خبری رئیس فدرال رزرو که بعد از نشست برگزار خواهد می‌تواند مهم باشد چرا که احتمالا وی به مسائلی در خصوص افزایش نرخ بازدهی اوراق خواهد پرداخت که می‌تواند جهت بازار را تعیین کند. فدرال رزرو همچنین پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایالات متحده و همچنین نرخ بهره را منتشر خواهد کرد که سرمایه‌گذاران این رویداد را به دقت رصد خواهند کرد.

2. انتشار شاخص خرده‌فروشی آمریکا

روز سه‌شنبه یعنی فردا وزارت بازرگانی آمریکا شاخص خرده‌فروشی ایالات متحده در ماه فوریه را اعلام خواهد کرد. تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند این شاخص در ماه فوریه احتمالا با افت 0/6 درصدی روبرو خواهد شد و این در حالی است که در ماه ژانویه رشد 5.3 درصدی را تجربه کرده بود.

رشد شاخص خرده‌فروشی ارتباط مستقیمی با رشد اقتصادی کشور دارد و به همین دلیل در شرایط کنونی داده‌های این شاخص اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

این هفته به غیر از شاخص خرده‌فروشی داده‌هایی از قبیل میزان درخواست بیمه بیکاری، تولید صنعتی، ساخت مسکن  و همچنین فعالیت کارخانجات منتشر خواهد شد.

3. انتشار گزارش سودآوری شرکت‌های «نایکی» و «فدکس»

شرکت‌های بزرگی از قبیل نایکی و فدکس این هفته سه‌شنبه گزارش سودآوری سه ماهه چهارم خود را اعلام خواهند کرد که می‌تواند در تعیین ذهنیت سرمایه‌گذاران نسبت به بازار بااهمیت باشد. انتشار گزارش سودآوری سه ماهه شرکت‌ها یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین‌کننده بازار سهام آمریکاست و سه ماهه چهارم سال اکثر شرکت‌های شاخص اس اند پی توانستند عملکرد بهتر از انتظاری را روانه بازار کنند.

4. انتشار بیانیه بانک انگلستان و تعیین نرخ بهره

روز پنجشنبه بانک انگلستان بیانیه سیاست‌گذاری پولی خود را منتشر خواهد کرد و انتظار می‌رود که نرخ بهره بانک انگلستان همچنان در همان سطح 0/1 درصد باقی بماند.

اقتصاددانان انتظار دارند کمیته سیاست‌گذاری پولی بانک انگلستان با 9 رای موافق نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کند اما در مورد خرید اوراق به نظر می‌رسد سیاست جدید بانک انگلستان در ماه می یعنی بعد از انتشار پیش بینی رشد اقتصادی اعلام شود و تا آن زمان تغییر محسوسی در سیاست خرید اوراق صورت نگیرد.

5. نشست بانک ژاپن

بانک ژاپن جمعه این هفته نشست دو روزه سیاست‌گذاری پولی خود را برگزار می‌کند و انتظار می‌رسد که سیاست‌های عملیات بازار بازار این بانک تغییر نکند. طبق گزارش برخی منابع احتمالا بانک مرکزی ژاپن در بیانیه خود راهنمای واضح‌تری از سطح قابل پذیرش نوسانات نرخ بهره بلندمدت را مشخص کند.

«هاروهیکو کورودا» بعد از نشست بانک ژاپن یک کنفرانس خبری برگزار خواهد کرد و به سؤالات خبرنگاران درباره مسائل مختلف پولی و مالی از جمله بحث نرخ بازدهی اوراق قرضه 10 ساله پاسخ خواهد داد.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها