کد خبر 104287

سرمایه‌گذاران در سراسر جهان این هفته در بخش‌های مختلف بازارهای مالی رخدادهای مهمی را رصد خواهند کرد که مهمترین آنها تاثیرات تصویب بسته مالی 1.9 تریلیون دلاری در مجلس سنای آمریکا، داده‌های نرخ تورم ایالات متحده و برگزاری نشست بانک مرکزی اروپا خواهد بود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، بازارهای مالی جهان در هفته پیش رو رویدادهای مهمی را مورد توجه قرار خواهند داد که مهمترین آنها در ایالات متحده آمریکا می‌گذارد. پنج رویداد مهم پیش روی بازارهای مالی در هفته جاری به شرح زیرخواهد بود:

1. شمشیر دولبه بسته مالی 1.9 تریلیون دلاری

بسته مالی 1.9 تریلیون دلاری که در مجلس سنای آمریکا تصویب شد این هفته سه‌شنبه راهی مجلس نمایندگان آمریکا خواهد شد و بعد از تصویب در آنجا در آخرین مرحله روی میز رئیس جمهور قرار خواهد گرفت و در آنجا نیز بدون مشکل خاصی و قبل از انقضای مهلت پرداخت بیمه بیکاری در تاریخ 14 مارس تصویب خواهد شد.

تصویب این بسته نگرانی‌هایی را برای برخی از اقتصاددانان و تحلیل‌گران ایجاد کرده است. آنها معتقدند اگرچه تصویب این بسته باعث ریکاوری سریع‌تر اقتصاد از اثرات مخرب شیوع ویروس کرونا در کشور خواهد شد اما ریسک افزایش نرخ تورم و همچنین نرخ بهره را به همراه خواهد داشت که می‌تواند بازارهای مالی را تجت تاثیر قرار دهد.

نرخ بازدهی اوراق خزانه 10 ساله آمریکا روز جمعه با رشد نزدیک به 1.5 درصدی به 1.577 رسید که بیش از دوران قبل از پاندمی ویروس کرونا در ایالات متحده است، اگرچه این اتفاق مسئولان فدرال رزرو آمریکا را نگران نکرده است. «ژانت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه بلندمدت نشان‌دهنده ریکاوری قدرتمند اقتصاد از دیدگاه فعالان بازار است و در حال حاضر نشانه‌ای از افزایش «نرخ تورم» وجود ندارد.

2. انتشار داده‌های نرخ تورم در آمریکا

روز چهارشنبه نرخ تورم در آمریکا منتشر خواهد شد و سرمایه‌گذاران این داده بسیار مهم را رصد خواهند کرد. هفته گذشته رئیس فدرال رزرو آمریکا در سخنانی اعلام کرد حتی اگر نرخ تورم طبق پیش‌بینی‌ها افزایش یابد تغییری در سیاست‌های پولی در این بازه زمانی نخواهیم داد چرا که اقتصاد کشور هنوز به حمایت نیاز دارد و راه درازی تا ریکاوری کامل باقی مانده است.

شاخص حسایت مصرف‌کننده و درخواست بیمه بیکاری ناشی از تعطیلی مشاغل از جمله داده‌های دیگری هستند که این هفته منتشر خواهند شد و به دقت مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

3. اقبال مجدد سرمایه‌گذاران به سمت سهام شرکت‌های فناوری ؟

سهام فناوری طی روزهای اخیر اصلاح شدید داشته‌اند و به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران آماده حمایت از سهام این شرکت‌ها می‌شوند. طبق بررسی‌ها حمایت از سهام این شرکت‌ها به ویژه اپل و آمازون در مواقع پول‌بک در یک دهه اخیر یک استراتژی موفق و سودآور برای سرمایه‌گذاران بوده است.

برخی از سرمایه‌گذاران نسبت به ادامه روند نزولی قیمت سهام این شرکت‌ها همچنان نگران هستند به ویژه با ریکاوری اقتصاد آمریکا اقبال به سهام این شرکت‌ها با توجه به رشد اقتصادی و بازگشت مردم به فعالیت‌های اقتصادی و خروج از خانه کمتر خواهد شد. افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه طی این مدت تاثیر منفی بر رشد سهام این بخش از اقتصاد ایالات متحده گذاشته است.

هفته‌ای که گذشت شاخص نزدک کامپوزیت برای سومین هفته متوالی بازدهی منفی ثبت کرد اما روز جمعه با شیفت از محدوده منفی در نهایت کار خود را با رشد 1.6 درصدی به پایان رساند که می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت روند صعودی به سهام شرکت‌ها فناوری باشد.

4. نشست بانک مرکزی اروپا

نشست بانک مرکزی اروپا در روز پنجشنبه یکی از مهمترین اتفاقات حوزه یورو طی هفته پیش رو بعد از تمدید قرنطینه و محدودیت‌های اقتصادی در اروپاست. در این نشست مقامات بانک مرکزی اروپا ارزیابی‌های خود را از شاخص‌های رشد اقتصادی  و آسیب‌های ویروس کرونا و همچنین تاثیرات واکسیناسیون در اروپا ارائه خواهند کرد و احتمالا سیاست پولی آینده را تعیین خواهند کرد. «کریستین لاگارد» در این نشست پیش‌بینی‌های جدید این بانک برای سه ماهه بعدی را ارائه خواهد کرد.

5. انتشار رشد اقتصادی در بریتانیا

روز جمعه بریتانیا رشد اقتصادی ماه ژانویه را منتشر خواهد کرد و با توجه به قرنطینه شدید و سراسری این کشور در اولین ماه سال 2021 افت شدید رشد اقتصادی دور از انتظار نخواهد بود و البته جای تعجببرای تحلیل‌گران نخواهد داشت. بریتانیا یکی از کشورهایی است که آسیب زیادی را از شیوع ویروس کرونا متحول شد و این در حالی است که با آسیب‌های ناشی از جدایی از اتحادیه اروپا نیز دست و پنجه نرم می‌کرد.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها