کد خبر 103967

قیمت فلز زرد امروز تحت فشار تقویت قیمت دلار و بالا رفتن سود اوراق قرضه توسط دولت مریکا، کاهش یافت و به پایین ترین رقم در ۸ ماه گذشته رسید.

 

به گزارش بااقتصاد، در معاملات اولیه امروز قیمت طلا به رقم ۱۷۰۸ دلار و ۶۰ سنت رسید که پایین ترین قیمت ثبت شده از ۱۵ ژوئن تاکنون بود. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه آوریل با ۰.۶۴ درصد کاهش به ۱۷۱۱ دلار و ۹۰ سنت رسید.

مایکل مک کارتی تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس در این باره گفت، احتمال بالا رفتن سود اوراق قرضه دولت آمریکا سبب شده تا قیمت طلا تحت فشار قرار بگیرد. این در حالی است که تقویت دلار نیز در سقوط آزاد قیمت طلا موثر بوده است. وی افزود، عقب نشینی جزئی سوددهی اوراق قرضه ده ساله دولت آمریکا چندان مورد اعتنا قرار نگرفته است.

شاخص سوددهی اوراق قرضه از بالاترین رقم یک سال اخیر که هفته گذشته به ثبت رسیده بود اندکی پایین تر آمده اما همچنان این رقم بالاست. شاخص ارزش دلار هم در نزدیکی بالاترین رقم های ۴ هفته اخیر تثبیت شده است.

مک کارتی افزود: «قیمت اوراق قرضه به وضوح نشان می دهد که تا اواسط سال بانک های مرکزی جهان ناگزیرند تحت فشار رشد تورم سیاست های پولی خود را اندکی انقباضی تر کنند. هرچند بانک های مرکزی اتخاذ چنین سیاستی را رد می کنند اما اگر نرخ تورم بالا برود، آنها چاره دیگری نخواهند داشت.»

هرچند در هنگام افزایش نرخ تورم، طلا محلی امن جهت سرمایه گذاری به شمار می رود، اما در عین حال بالا رفتن سوددهی اوراق قرضه جایگاه طلا به عنوان بهشت امن سرمایه گذاری را تهدید می کند، زیرا هرچه سود سرمایه گذاری در بازار اوراق قرضه بالاتر می رود، هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا بیشتر و اشتیاق سرمایه گذاران برای خرید طلا کمتر می شود./ تسنیم

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها