کد خبر 103278

وزیر نفت هند خواستار تعدیل سیاست‌های کاهش تولید نفت از سوی اعضای اوپک شد و گفت: این سیاست باعث افزایش قیمت نفت می‌شود و به اقتصاد هند و کشورهای در حال توسعه آسیب می‌زند.

به گزارش بااقتصاد، به نقل از رویترز، دارمندرا پرادهان وزیر نفت هند اعلام کرد: دولت هند ازکشورهای عضو اوپک و همپیمانانش موسوم به اوپک پلاس می خواهد که سیاست کاهش عرضه نفت خود را تعدیل کنند چرا که قیمت بالای نفت باعث کاهش تقاضا و باعث افزایش تورم در هند به عنوان سومین اقتصاد بزرگ منطقه آسیا شده است.

به گزارش رویترز، با افزایش قیمت نفت، حساسیت کشور هند به عنوان مصرف‌کننده عمده نفت خام بیشتر شده است. قیمت نفت طی چند هفته گذشته با تصمیم اوپک پلاس برای ادامه سیاست کاهش نفت افزایش یافته، همچنین تقاضا در بازار هم با امیدواری به پیشرفت در تولید واکسن کووید 19 هم بیشتر شده است به طوری که نفت برنت به عنوان شاخص قیمت نفت خام به 65 دلار رسیده است. 

هند به عنوان سومین کشور بزرگ مصرف کننده و واردکننده نفت در جهان است و بیشتر از 84 درصد نیاز نفت خام خود را وارد می‌کند. 

از سوی دیگر تقاضا برای بنزین هم در دو هفته نخست ماه فوریه کاهش یافت تقاضا برای گازوئیل هم افت کرد.

وزیر نفت هند گفت: بالا بودن قیمت نفت به اقتصاد کشورهای در حال توسعه و از جمله هند تأثیرگذار است. 

پرادهان اعلام کرد: هند توانسته با فشار تورم مقابله کند، اما تورم ناشی از بالا بودن قیمت نفت غیرقابل کنترل است. 

وی تأکید می‌کند در این میان برخی کشورها هستند که اعلام کرده‌اند به طور داوطلبانه عرضه نفت خود را کاهش بیشتری خواهد داد. منظور پرادهان عربستان سعودی است که اخیراً عرضه نفت خود را بیشتر کاهش داده بود تا قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد. 

وی تأکید کرد که بهبود تقاضای نفت می‌تواند حداقل به مدت شش ماه تضمین کننده قیمت مناسب در بازارهای جهانی باشد، بنابراین از کشورهای تولیدکننده نفت می‌خواهد که سیاست کاهش عرضه نفت را تعدیل کنند تا قیمت نفت بیش از این افزایش نیابد./ فارس

 

ارسال نظر

تازه ها