کد خبر 103069

هفته پیش رو بازارهای مالی شاهد رویدادهای مهمی از قبیل بررسی بسته محرک مالی در مجلس نمایندگان آمریکا، ادامه انتشار گزارش فصلی شرکت‌ها در سه ماهه چهارم سال 2020، انتشار داده‌های مربوط به خرده‌فروشی و اشتغال، بیت‌کوین 50 هزار دلاری و همچنین احضار مدیران اجرایی شرکت‌های دردسرساز بازار بورس آمریکا طی هفته‌های اخیر، خواهند بود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، سرمایه‌گذاران رویدادهای مهمی را طی هفته پیش رو رصد خواهند کرد که هر کدام از آنها می‌تواند بازارهای مختلف مالی را جهت‌دهی کند. پنج رویداد مهم هفته پیش رو به شرح زیر هستند:

1. بسته محرک مالی آمریکا

بسته نجات مالی 1.9 تریلیون دلاری جو بایدن این هفته وارد مرحله بعدی خواهد شد و کمیته بودجه مجلس نمایندگان آمریکا اجزای این بسته نجات مالی را به صورت جداگانه به قانون تبدیل خواهد کرد.

تصویب این بسته نجات مالی تاثیرات مهمی را بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت و کشورهای بزرگ دیگر نیز مراحل تصویب این بسته و مذاکرات کنگره آمریکا حول این بسته را به دقت رصد می‌کنند.

روز جمعه «ژانت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا از مقامات مالی گروه «جی 7» درخواست کرد برای پشتیبانی از اقتصادشان بسته‌های مالی را به کار بگیرند. وی همچنین به آنها گفته است «اکنون وقت انجام دادن کارهای بزرگ است».

2. ادامه انتشار گزارش‌ فصلی سه ماهه چهارم شرکت‌ها

شاخص‌های اس اند پی و نزدک کامپوزیت روز جمعه به دلیل انتظارات بسته نجات مالی 1.9 تریلیون دلاری توانستند رکوردهای جدیدی از خود بر جای بگذارند. همچنین سرمایه‌گذاران طی هفته پیش رو انتشار گزارش سودآوری برخی دیگر از شرکت‌های اس اند پی از جمله شرکت‌های مربوط به گردشگری و صنعت هوانوردی و سایر مشاغل را به دقت رصد خواهند کرد.

شرکت‌هایی که طی هفته پیش رو سودآوری سه ماهه چهارم سال 2020 را منتشر خواهند کرد عمدتا شرکت‌هایی هستند که بیشترین آسیب را از پاندمی ویروس کرونا دیده‌اند.

شرکت‌هایی از قبیل «هیلتون»، «هیات هتل» روز چهارشنبه سودآوری خود را گزارش خواهند کرد و «ماریوت»، «نوروِیَن کروزلاین» و «تریپ ادوایزر» نیز رو پنجشنبه درآمدها و سود هر سهم خود را در معرض عموم قرار خواهند داد.

3. انتشار داده‌های مهم اقتصادی در آمریکا

این هفته نیز بسیاری از داده‌های آماری اقتصاد ایالات متحده منتشر می‌شود  که مهمترین آنها شاخص‌های خرده‌فروشی و تولید صنعتی در ماه ژانویه خواهد بود. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که ایالات متحده سال جدید را قدرتمندانه آغاز کرده است.

همچنین روز پنجشنبه طبق روال هفته‌های گذشته تعداد بیکاران هفتگی به دلیل تعطیلی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا اعلام خواهد شد و پیش‌بینی‌ها از ریکاوری بازار کار آمریکا چندان خوشایند نیست. همچنین برآورد می‌شود با تصویب بسته مالی 1.9 تریلیون دلاری وضعیت بازار کار در ایالات متحده تا حدودی ریکاوری شود. از طرف دیگر جلسه فدرال رزرو آمریکا درراستای بررسی وضعیت ماه ژانویه نیز روز چهارشنبه برگزار می‌شود.

4. بیت‌کوین 50 هزار دلاری

ارز دیجیتال بیت‌کوین طی معاملات امروز یکشنبه توانست با رشد بیش از 3 درصدی خود مرزهای 49 هزار دلاری را نیز عبور کند و باز هم به نقطه مقاومت 50 هزار دلاری نزدیک و نزدیک‌تر شود.

دلیل افزایش قیمت بیت‌کوین بیانیه شرکت «بی ان وای مِلون» طی هفته گذشته بود. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد مشتریان این شرکت از این پس می‌توانند دارایی‌های دیجیتال را نگهداری و منتقل کنند. این بیانیه منجر به اقبال سرمایه‌گذاران به سمت ارزهای دیجیتال شده است.

پیش از این شرکت تسلا اعلام کرد 1.5 میلیارد دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده و همچنین دریافت ارزهای دیجیتال در ازای خودرو را نیز پذیرش خواهد کرد.

از طرف دیگر بلومبرگ امروز یکشنبه گزارش داد بانک بزرگ «مورگان استنلی» در حال بررسی این موضوع است که آیا ارزهای دیجیتال را به لیست شرط‌بندی خود اضافه کند یا خیر.

5. احضار مدیران شرکت‌های دردسرساز بازار بورس آمریکا به مجلس نمایندگان

کمیته مالی مجلس نمایندگان آمریکا مدیران اجرایی شرکت‌های «رابینهود»، «سیتادل»، «ملوین کاپیتال» و «ردیت» را برای پرسش و پاسخ و بررسی دلیل آشفتگی بازار بورس آمریکا احضا کرده و قرار است این جلسه روز پنجشنبه برگزار شود.

هدف نمایندگان کمیته مالی مجلس نمایندگان بررسی دلایل رشد خیره‌کننده سهام شرکت‌هایی مانند »گیم استاپ» و سایر شرکت‌های کوچک است. «هج‌فاندها» بر روی افت قیمت سهام این شرکت‌های کوچک شرط‌بندی کرده  بودند اما به یکباره قیمت سهام این شرکت‌ها در نتیجه فراخوان سرمایه‌گذاران خرد به شدت افزایش یافت و این هج‌فاندها متحمل زیان‌های سنگین شدند.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها