کد خبر 103020

بسیاری از تحلیل‌گران حقیقی و حقوقی بر این عقیده‌اند کمبود عرضه مس در جهان و افزایش تقاضا و از طرف دیگر افت ذخایر مس در جهان و نیز کمبود کانتینرهای حمل و نقل عوامل اساسی رکوردشکنی تاریخی مس در آینده خواهند بود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت مس روز پنجشنبه با توجه به بسته شدن بازار چین به دلیل تعطیلات سال نوی چینی با افت قیمت مواجه شد و روند رو به رشد قیمت این فلز سرخ بعد از چهار روز متوالی رشد متوقف شد. قیمت مس در این بازه زمانی چهار روزه جهش صعودی قدرتمندی را تجربه کرد به طوری که رکورد قیمتی ماه مارس 2012 را نیز پشت سر گذاشت.  

در بازار «کامکس» نیویورک قیمت مس تحویل مارس در روز پنجشنبه افت نزدیک به نیم درصدی را تجربه کرد و به 8250 دلار در هر تن رسید. همچنین قیمت مس در بازار بورس فلزات لندن 0/1 درصد کاهش یافت و به 8289 دلار در هر تن رسید.

تعدادی از تحلیل‌گران قیمت مس را برای چند سال آینده به دلیل پیشی گرفتن شدید تقاضا از عرضه افزایشی می‌دانند و سرمایه‌گذاران نیز تصویب بسته مالی 1.9 تریلیون دلاری کنگره آمریکا و افت شاخص دلار و افزایش تورم ایالات متحده را محرک افزایش قیمت مس می‌دانند.

«رولند هرینگز» مدیر عامل شرکت «اوروبیس» که بزرگترین تولیدکننده مس در اروپاست در سخنانی گفته «ما انتظار داریم قیمت مس همچنان روند افزایشی داشته باشد که این امر تاثیر مثبتی را بر تولید مس در اروپا و شرکت ما خواهد داشت. وی همچجنین در ادامه گفته است پیش‌بینی ما این است که تقاضا برای محصولات ما به شدت افزایش خواهد یافت».

تحلیل‌گران بانک سرمایه‌گذاری «گلدمن ساکس» و «بانک آو آمریکا» از حرکت مس به سمت بالاترین نقطه‌ی قیمتی خود سخن گفته‌اند.آنها بر این عقیده‌اند کاهش عرضه مس در جهان  و افزایش تقاضا برای این فلز باعث بالا رفتن قیمت مس به بالاترین قله تاریخی خود خواهد شد.

«مورگان استنلی» نیز پیش از این گزارش داده بود در بهار امسال تقاضای مس دوباره رشد خواهد کرد و این در حالی است که طرف عرضه این فلز توان پاسخگویی به این میزان تقاضا را نخواهد داشت.

ذخایر مس در جهان از جمله در انبارهای بورس نیویورک و لندن  در حال کاهش هستند  به طوری که اکنون موجودی فلز مس در انبارهای متعلق به بورس فلزات لندن به 73 هزار و 500 تن رسیده که کمترین مقدار از سال 2005 محسوب می‌شود. در همین راستا بانک بزرگ «سیتی گروپ» پیش‌کرده بود افت ذخایر مس در جهان عاملی برای بازگشت روند صعودی فلز سرخ است.

کمبود کانتینر برای حمل و نقل مس و تاخیر در تحویل کالا نیز از جمله عواملی است که بر روند قیمت مس اثرگذار است. اخیرا کمبود کانتینر باعث شده بود که صادرات مس از شیلی کاهش پیدا کند و این امر به نظر می‌رسد همچنان ادامه‌دار است. از طرف دیگر طوفان در سواحل شیلی باعث اختلال در روند صادرات کاتد مس از این کشور به سایر نقاط و کمبود این محصول در جهان شده است.

به عنوان مثال در ماه گذشته بندر «مجیلونز» که یکی از بنادر مهم حمل و نقل کالاست با یک طوفان دریایی تخریب شد که باعث اختلال در زنجیره صادرات کاتد و کنسانتره مس و همچنین واردات اسید سولفوریک به این کشور شده بود.

منابع مطلع اعلام کردند اسکله این بندر تعمیر شده و مشکلی برای حمل و نقل وجود ندارد اما آنها اعلام کردند کمبود کانتینر در حال حاضر یک مشکل بنیادی در زنجیره صادرات کاتد مس است و این مشکل همچنان ادامه دارد. از طرف دیگر اجاره کردن کانتینر بسیار پرهزینه است و این امر باعث بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل و نیز افزایش پرمیوم کاتد مس شده است.

شیلی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان مس در جهان است  و چندتا از بزرگترین غول‌های معدنی جهان از جمله BHP، آنگلو آمریکن، گلنکور و آنتوفاگاستا در این کشور فعالیت می‌کنند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها