کد خبر 102417

ارزش بازار سهام شرکت‌های خبرساز «گیم استاپ» و AMC در معاملات پیش‌گشایش بازار امروز آمریکا دوباره با رشد به ترتیب 6.4 درصد و 18.4 درصدی روبرو شدند.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، قیمت سهام شرکت خرده فروشی بازی‌های ویدئویی «گیم استاپ» و شرکت پخش فیلم AMC در دقایق اولیه پیش‌گشایش بازار سهام آمریکا به ترتیب با رشد 6.4 و 18.4 درصدی روبرو شدند.

رشد بازار ارزش سهام این دو شرکت در اولین روز هفته جاری در حالی رخ داد که هفته گذشته ارزش بازار AMC رشد 200 درصدی و گیم استاپ رشد 400 درصدی را تجربه کرده‌اند.

رشد بی‌رویه ارزش بازار سهام این دو شرکت نتیجه نبرد سرمایه‌گذاران خرد علیه صندوق‌های پوشش ریسک بوده است. صندوق‌های پوشش ریسک بر روی کاهش ارزش سهام این دو شرکت طی دوران پاندمی ویروس کرونا شرط‌بندی کرده بودند و موقعیت فروش میلیارد دلاری اتخاذ کرده بودند و سرمایه‌گذران خرد برای جلوگیری از این اتفاق فراخوان خرید سهام این شرکت‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به ویژه «ردیت» صادر کردند.

در نتیجه این فراخوان ارزش سهام شرکت «گیم استاپ» طی یک ماه گذشته رشد نزدیک به 1700 درصدی را داشته به طوری که برخی اپلیکیشن‌های رایگان معاملات سهام روند خرید سهام این دو شرکت را متوقف کردند. صندوق‌های پوشش ریسک نیز در نیتجه این اتفاق با زیان‌های میلیارد دلاری روبرو شدند.

این رخداد بی‌سابقه منجر به آشفتگی بازار سهام آمریکا شد به طوری که صندوق‌ها برای جبران زیان‌های خود اقدام به فروش سهام خود در سایر شرکت‌ها کردند و بازار سهام آمریکا را با افت هفتگی کم‌سابقه مواجه کردند. افت ارزش بازار سهام آمریکا طی هفته گذشته از ماه اکتبر تاکنون بی‌سابقه بوده است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها