کد خبر 102378

بازارهای مالی جهان در هفته پیش رو از ریدادهای مهمی تأثیر خواهند پذیرفت که مهمترین آنها بحث سهام «گیم استاپ»، وضعیت بازار اشتغال، مذاکرات بسته مالی، انتشار گزارشات سودآوری سه ماهه چهارم و سخنرانی رؤسای فدرال رزرو آمریکا در مناطق مختلف آمریکا خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازارهای مالی در هفته پیش رو رویدادهای مهمی را در پیش دارند که هر کدام از آنها می‌تواند روند بازارها را در طول هفته جهت‌دهی کند. مهمترین رویدادهای هفته پیش رو به شرح زیر است:

1. افزایش بی‌رویه قیمت سهام «گیم‌استاپ» و آشفتگی بازار سهام آمریکا

هفته گذشته سرمایه‌گذاران خرد بازار از طریق اپلیکیشن‌های رایگانی مانند «رابین‌هود» اقدام به خرید گسترده سهام شرکت‌هایی از قبیل «گیم استاپ»، «AMC» و سایر شرکت‌های خرده‌فروشی کردند به طوری که به عنوان مثال ارزش سهام «گیم استاپ» در کمتر از یک ماه 1700 درصد رشد کرد. ماجرا تا جایی پیش رفت که اپلیکیشن‌هایی از قبیل «رابین‌هود» پلتفرم خود را بر روی خریداران مسدود کردند. کنگره آمریکا نیز نسبت به وضعیت پیش آمده هشدار داد و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز در حال بررسی ظن دستکاری بازار توسط «هج‌فاندها» و احتمال آسیب به سرمایه‌گذاران خرد است. این هفته نیز احتمالا وضعیت سهام این شرکت‌ها و آشفتگی بازار سهام آمریکا در صدر اخبار بازار اقتصادی آمریکا خواهد بود.

شاخص‌های آمریکایی در هفته گذشته بدترین عملکرد هفتگی خود از ماه اکتبر تا کنون را به نمایش گذاشتند چرا که صندوق‌های پوشش ریسک اقدام به فروش سهام خود در سایر شرکت‌ها کردند تا بتوانند زیان خود در شرکت‌هایی از قبیل «گیم استاپ» را پوشش دهند.

2. ادامه انتشار گزارش سودآوری سه ماهه چهارم شرکت‌ها

این هفته نیز برخی از شرکت‌های بزرگ بازار بورس آمریکا از جمله آمازون و آلفابت گزارش سودآوری سه ماهه چهارم خود را منتشر خواهند کرد که در صورت عملکرد بهتر از انتظار شرکت‌ها بازار می‌تواند زیان هفته قبل خود را تا حدی جبران کند. به غیر از آمازون و آلفابت، شرکت‌هایی از قبیل کوالکام، اسنپ و پینترست اواخر هفته گزارش سود سه ماهه چهارم خود را منتشر خواهند کرد. از طرف دیگر شرکت‌های بخش سلامت بازار بورس از جمله فایزر، گیلید، مرک و بریستول نیز در طول هفته گزارش مالی سه ماهه چهارم خود را در معرض عموم خواهند گذاشت.

3. گزارش اشتغال ماه ژانویه در آمریکا

طی هفته پیش رو اولین گزارش اشتغال ماهانه تحت ریاست جمهوری «جو بایدن» منتشر خواهد شد که می‌تواند نشانه‌های سلامت بازار کار آمریکا و چشم‌انداز پیش رو را به سرمایه‌گذاران مخابره کند. انتظار می‌رود که تعداد اشتغال در آمریکا اندکی افزایش یابد و این در حالی است که در ماه دسامبر تعداد 140 هزار نفر از کار بیکار شدند. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که 50 هزار نفر طی ماه ژانویه به بازار کار ورود کرده‌اند که در صورت تایید توسط وزارت کار آمریکا می‌تواند چشم‌انداز خوبی را برای اقتصاد ایالات متحده ترسیم کند. در حال حاضر نرخ بیکاری آمریکا 6.7 درصد است که تقریبا دو برابر دوران قبل از پاندمی ویروس کرونا می‌باشد.

4. ادامه مذاکرات بسته مالی 1.9 تریلیون دلاری در کنگره آمریکا

مذاکرات حول بسته مالی 1.9 تریلیون دلاری جو بایدن در هفته پیش رو ادامه خواهد یافت و انتظار می‌رود نمایندگان کنگره یک گام دیگر به تصویب بسته نزدیک‌تر شوند. جمهوری‌خواهان و برخی از دموکرات‌ها نسبت به میزان بسته ابراز نگرانی کرده‌اند چرا که از نظر آنها تامین مالی این بسته می‌تواند کسری بودجه عظیمی را برای دولت فدرال ایجاد کند.

«جو بایدن» روز جمعه در سخنانی اعلام کرد کنگره آمریکا باید تصمیمات سریع‌تری برای تصویب بسته اتخاذ کند و و به گفته او بسیاری از اقتصاددانان بر این عقیده هستند که این بسته برای نجات اقتصاد کشور بسیار ضروری است. اقدامات برای تصویب این بسته در حالی انجام خواهد شد که میزان بدهی دولت فدرال تحت ریاست ترامپ 40 درصد افزایش یافت و انتظارات برای تصویب این بسته باعث افزاش نرخ بازدهی اوراق خزانه به بالاترین حد 10 ماه اخیر شده است.

5. سخنرانی اعضای فدرال رزرو آمریکا

طی هفته پیش رو برخی از اعضای فدرال رزرو آمریکا به صورت جداگانه سخنرانی‌هایی را خواهند داشت و در مورد وضعیت بازار کار ایالات متحده و چشم‌انداز اقتصادی کشور در هفته‌های پیش رو صحبت خواهند کرد. این سخنرانی‌ها در بخش‌های مختلف ایالات متحده از روز دوشنبه با رافائل بوستیچ رئیس فدرال رزرو آتالانتا و اریک روزنگرین رئیس فدرال رزرو بوستون آغاز خواهد شد و با سخنان رؤسای فدرال رزرو نیویورک و کلیولند در روز سه‌شنبه ادامه پیدا خواهد کرد و با صحبت‌های رؤسای فدرال رزرو سنت لوئیس، فیلادلفیا، کلیولند و شیکاگو در روز پنج‌شنبه به پایان خواهد رسید.

انتهای گزارش

 

ارسال نظر

تازه ها